24.08.2013 17:50 | | Hitler Mercedes Mercedes-Benz reklama

Mercedes rozjeżdża młodego Hitlera

Kontrowersyjny projekt niemieckich studentów.

Trójka niemieckich studentów z niemieckiej szkoły filmowej Filmakademie Baden-Württemberg stworzyła kontrowersyjny film, stylizowany na reklamę Mercedesa. Ukazuje on działanie systemu Distronic Plus w klasie C, który rozpoznaje zagrożenie na drodze i jest w stanie samoczynnie zatrzymać auto.

Scenariusz jest prosty: auto przejeżdża przez wioskę, ściągając na siebie spojrzenia miejscowych. Kiedy na drogę wybiegają dzieci, samochód zatrzymuje się, informując kierowcę o zagrożeniu lampką pomiędzy zegarami. Właściwa akcja zaczyna się jednak chwilę później. Na drogę wybiega chłopiec, jednak tym razem auto nie zatrzymuje się i potrąca go śmiertelnie. Ciało układa się w kształt swastyki. Matka chłopca wykrzykuje jego imię: "Adolf". Następnie pojazd przejeżdża obok tabliczki z napisem "Braunau am Inn, północno-zachodnia Austria". Wybór miasta jest nieprzypadkowy - jest to bowiem miejsce, w którym 1889 roku urodził się Adolf Hitler. Film zwieńczony jest napisem: "Erkennt Gefahren, bevor sie entstehen", co oznacza "rozpoznaje zagrożenia, zanim one powstaną".

Co na to Daimler AG, właściciel marki Mercedes-Benz? Otóż koncern odcina się całkowicie od dzieła młodych filmowców. Zażądał od nich, aby w filmie wyraźnie zaznaczono, że jest to "nieautoryzowany spot, który nie ma żadnego związku z koncernem Daimler AG".

Autor artykułu na stronie tygodnika "Der Spiegel" chwali twórców filmu Tobiasa Haase, Jana Mettlera oraz Lydię Lohse za kreatywność. Film stanowił ich pracę dyplomową. Zdaniem autora artykułu, zasłużyli oni na tytuł naukowy. Nie zmienia to jednak faktu, że wideo jest wielce kontrowersyjne i wywołało burzę w niemieckich mediach.

Co sądzicie o tej produkcji?

Źródło: Der Spiegel

Mercedes już bez... Benza? Teraz tylko AMG!
Maybach wraca: jako wersja S Klasy!

Dodaj komentarz