PB95 4,49
PB98 4,75
ON 4,59
LPG 1,89
Serwis Zawieszony
23 stycznia 2013 19:01

Redakcja radzi: Jak jeździć ze skrzynią automatyczną?

Najpopularniejsze rozwązania i ich typowe usterki.

Jeszcze niedawno kupno samochodu wyposażonego w skrzynię automatyczną było odbierane raczej jako przejaw kosztownej ekstrawagancji niż wygody. Przez wiele lat pokutowała opinia, że starsze "automaty" są bardzo awaryjne. Okazuje się jednak, że częściej do serwisu trafiają nowsze rozwiązania.

Skrzynia biegów w samochodzie jest elementem, z którym trzeba się obchodzić w sposób szczególny. Prawidłowa eksploatacja i delikatne użytkowanie powinny sprawić, że przekładnia bez problemu przeżyje tak długo jak cały samochód. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W większości wypadków wizyta w serwisie z powodu awarii skrzyni biegów jest spowodowana błędami kierowcy.

Najczęściej do uszkodzeń dochodzi z powodu zmiany przełożeń kierunku jazdy, gdy samochód się jeszcze nie zatrzymał. Wielu użytkowników samochodów z automatem nie wie także, że takich aut nie można holować. Ich życie skraca także mocne obciążanie przekładni oraz jazda z maksymalnymi prędkościami. Drugi przypadek dotyczy w szczególności samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie często nie montuje się chłodnicy oleju skrzyni biegów i łatwo może on ulec przegrzaniu.

Ważne są także czynności serwisowe. Olej w skrzyni biegów powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 35-40 tysięcy kilometrów. W zależności od warunków, w jakich pracuje auto, okres międzyprzeglądowy można skracać lub wydłużać. Podczas wymiany mechanik powinien ocenić stan filtra oleju. Jeżeli znajdą się w nim metalowe opiłki, to znak, że ze skrzynią zaczyna się dziać coś niedobrego. W przekładniach z układem hydraulicznym powinno się sprawdzać co jakiś czas ciśnienie w układzie sterującym.

Czasami nawet mimo regularnej konserwacji i spokojnej jazdy skrzynia może odmówić posłuszeństwa zupełnie bez winy użytkownika. Według opinii mechaników najbardziej trwałe automaty to stare rozwiązania sterowane wyłącznie za pomocą hydrauliki i przekładni planetarnych. Mimo iż mają dużo ograniczeń (mała liczba przełożeń, wysokie spalanie), przy właściwej eksploatacji będą działały bez zarzutu.

W autach nowszych generacji zaczęły się pojawiać automaty sterowane za pomocą elektroniki. W prostych słowach: są to rozwiązania podobne do wcześniejszych, ale na drodze ewolucji otrzymały komputerowe sterowanie ciśnieniem oleju. Mają więcej biegów i pozwalają je zmieniać sekwencyjnie. Niestety, tam, gdzie jest więcej elektroniki, pojawia się też więcej problemów. Szczególnie gdy producenci w pogoni za zmniejszaniem kosztów efektywnie zmniejszają jakość podzespołów. Naprawa takiej skrzyni bywa z reguły bardzo kosztowna i może zostać wyceniona nawet na kilkunaście tysięcy złotych.

Kilku producentów (m.in Audi, Nissan, Toyota) oferuje na naszym rynku modele wyposażone w skrzynie bezstopniowe CVT. Specyficzna konstrukcja, wykorzystująca pasek i koła stożkowe, sprawia, że skrzynia pracuje w sposób ciągły. Wspomniany pas przenoszący napęd zużywa się.; czasami wystarczy przebieg 250 tysięcy kilometrów i jest konieczna jego wymiana. Niestety, producenci bardzo często nie oferują części zamiennych tego elementu, wobec czego trzeba wymieniać całą skrzynię, co w wypadku auta używanego może stanowić znaczną część jego wartości.

Wielu producentów zaczyna dostrzegać możliwości, jakie daje zastosowanie przekładni dwusprzęgłowej. Prekursorem w tej dziedzinie był koncern Volkswagen, który stworzył skrzynię DSG. Jest to przekładnia mechaniczna, w której biegi parzyste i nieparzyste zostały umieszczone na osobnych wałkach z osobnymi sprzęgłami. Dzięki tej konstrukcji możliwa jest błyskawiczna zmiana przełożeń, a zużycie paliwa nie zmienia się w stosunku do wersji ze skrzynią manualną (czasami jest nawet mniejsze). Jedyna wada to drogi koszt produkcji. Skrzynie dwusprzęgłowe są nowym rozwiązaniem na rynku, ale na razie odznaczają się dużą bezawaryjnością.

Maciej Laskosz

cvt automatyczna skrzynia biegów dsg porady

59Komentarze

clgxwfpxfv 15 września 2016 02:52
0 0 0
8I3lsx ubyqnbfnfije, [url=http://urngemxfmasd.com/]urngemxfmasd[/url], [link=http://xorykfbixoth.com/]xorykfbixoth[/link], http://ylwwyriscmlz.com/
yqaqvo 26 sierpnia 2016 02:38
0 0 0
xBQjah mclgvjlexpty, [url=http://crtbbmpaefwe.com/]crtbbmpaefwe[/url], [link=http://obrrghewwuwm.com/]obrrghewwuwm[/link], http://ejthzrrmybyu.com/
zyaxisgu 14 sierpnia 2016 06:50
0 0 0
XgBqIJ erkjkimqpqmd, [url=http://heilnwldhmcy.com/]heilnwldhmcy[/url], [link=http://xkrfapgyyiro.com/]xkrfapgyyiro[/link], http://xgaivysxqzpa.com/
jrmuuev 02 sierpnia 2016 04:48
0 0 0
np0mBL vfmjqcusqmse, [url=http://jjhmpgdqmayk.com/]jjhmpgdqmayk[/url], [link=http://cevavbnloztt.com/]cevavbnloztt[/link], http://jarltouhwvta.com/
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
To co napisal redaktorek to istny belkot co TY K***A WIESZ O AUTOMACIE
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
To co napisal redaktorek to istny belkot co TY K***A WIESZ O AUTOMACIE
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
To co napisal redaktorek to istny belkot co TY K***A WIESZ O AUTOMACIE
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
To co napisal redaktorek to istny belkot co TY K***A WIESZ O AUTOMACIE
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
To co napisal redaktorek to istny belkot co TY K***A WIESZ O AUTOMACIE
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
zae biście to chyba ci zamula ten samochód - zabawa z automatem zaczyna sie min od 2,5 litra
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
redaktorzy autokrata muszą mieć jakieś benefity z koncernu vag, jakoś zbyt często zachwalają ich produkty o których opinie są z goła odmienne
Gość 13 maja 2014 20:07
0 1 1
Beznadziejny art. Tytuł absolutnie nie związany z treścią.
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
Ja tam rad tej redakcji słuchał nie będę, tyle co oni tu głupot nawypisywali to się w głowie nie mieści. A już najlepszy znawca wszystkiego to Kalkosiński. Ładnie go musiał tata ładować w młodości jak mu taki głos został. W ogóle on to na jakiegoś biernego wygląda
Gość 13 maja 2014 20:07
0 0 0
Witam, Skrzynie dsg - max 200 tyś km. Skrzynie typu starego np. mercedes - brak problemów. Skrzynie CVT zalezy która Audi - porazka, ale nowa Toyoty na nie pasek tylko łańcuch i jak na razie bardzo ok choć nie kazdemu będzie pasowała charakterystyka jej pracy. genralnie tytuł artykółu nie odpowiada treści. Poziom dziennikarstwa niestety bardzo słabiutki, wiedzy jeszcze gorszy. Panowie trochę więcej pracy nad takstem który się publikuje lub publikować to o czym się coś wie. Pozdrawiam.
Gość 13 maja 2014 20:07
0 1 1
Jakiś 7 lat temu kupiłem Omege w automacie.... Od tego czasu jeżdze tylko automatami! Fakt że niedawno w BMW 730- E38 na remont skrzyni wydałem 5,5 tys zł.. ale nie zraziło mnie to. Następne auto znowu bedzie automat!
Poprzednia Następna 1 2