15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Murale w Czeladźi

Murale i graffiti w Czeladźi

Spis treści:

Czym jest graffiti ?

Graffiti to forma sztuki wizualnej zawierająca obrazy lub tekst napisany, oznaczony lub namalowany w przestrzeni publicznej. Graffiti sięga od prostych słów pisanych po wyszukane malowidła ścienne i istnieje od czasów starożytnych, z przykładami sięgającymi starożytnego Egiptu, starożytnej Grecji i Imperium Rzymskiego.
Można powiedzieć, że graffiti jest formą sztuki, ponieważ artyści graffiti mają silne poczucie własnej ekspresji i chcą się nim dzielić ze światem. Można również powiedzieć, że graffiti jest aktem wandalizmu, ponieważ często szpeci własność publiczną.
Graffiti waha się od prostego tekstu po wyszukane malowidła ścienne. W starożytności graffiti było używane głównie w wypowiedziach politycznych, ale dziś przekształciło się w bardziej artystyczne medium do wyrażania siebie i reklamy komercyjnej.

Co to jest Mural

Mural to rodzaj grafiki, która jest malowana lub rysowana bezpośrednio na ścianie. Słowo „mur” pochodzi od łacińskiego słowa „muralis”, co oznacza „ściany”.

Termin ten może również odnosić się do wszelkich dużych, malowanych lub rysowanych dzieł. W czasach nowożytnych „murales” czasami stawały się monumentalne pod względem wielkości i tematyki, nawiązując do tradycji malarstwa ściennego w architekturze sakralnej sięgającej czasów starożytnych. Murale były używane od wieków jako forma sztuki i dekoracji na budynkach i innych przedmiotach, ale głównie w celach świeckich.

Graffiti i murale mieście Czeladź

Aleja Gwiazd w Sopocie
Poprzedni post
Aleja Gwiazd w Sopocie
Sopot
Następny post
Molo w Sopocie i ulica Monte Casino