15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
żółta kontrolka oleju

Żółta kontrolka niskiego ciśnienia oleju w silniku. Dlaczego się świeci lub miga ?

Kontrolka niskiego ciśnienia oleju w silniku może zapalać się w różnych sytuacjach i z wielu przyczyn. Warto obserwować tę kontrolkę, bowiem z reguły jej palenie się lub mruganie to sygnał, że natychmiast trzeba przerwać jazdę i sprawdzić przyczyny jej zaświecenia.

Kontrolka niskiego ciśnienia oleju

Kontrolka niskiego ciśnienia oleju

Uruchamianie pojazdu

Żółta kontrolka oleju zapala się na chwilę, w momencie uruchamiania silnika pojazdu. Jest to jak najbardziej prawidłowe i wynika z normalnej jego pracy. Chwilę po odpaleniu pojazdu powinna ona jednak zgasnąć. Jeśli tak się nie dzieje lub jeśli kontrolka niskiego ciśnienia oleju zapala się w trakcie jazdy, może to oznaczać groźną dla silnika usterkę.

żółta kontrolka oleju

żółta kontrolka oleju

Żółta kontrolka oleju a poziom oleju

Przyczyny świecącej kontrolki oleju mogą być bardzo różne. W większości przypadków powodem jest zbyt niski poziom oleju w silniku. O tym, że tak jest, może świadczyć też kontrolka zapalająca się na chwilę, szczególnie w trakcie szybkiego pokonywania zakrętów czy nierówności, gdzie auto znacznie się przechyla. Mruganie kontrolki, świadczy wtedy o tym, że poziom oleju jest krytycznie niski.

Kontrolka ciśnienia oleju w silniku – Przyczyny

Jeśli wykluczyliśmy niski poziom oleju w silniku, a kontrolka nie gaśnie, trzeba natychmiast przerwać jazdę, bowiem paląca się kontrolka, może ostrzegać przed awarią, która może skutkować – na przykład zatarciem silnika. Jakie mogą być przyczyny palącej się kontrolki?

  • awaria czujnika ciśnienia oleju i błędne jego wskazania,
  • uszkodzenie przewodu pomiędzy czujnikiem, a kontrolką,
  • awaria pompy oleju,
  • zanieczyszczony wlot oleju z miski olejowej,
  • zablokowany zawór regulujący ciśnienie oleju i wynikające z tego wskazania czujnika.

Bez oględzin samochodu w warunkach warsztatowych i bez podłączenia go do komputera, nie da się stwierdzić konkretnie, która to awaria, dlatego konieczne jest przerwanie jazdy i transport pojazdu do warsztatu, ale na lawecie.

Czasem również zdarza się, że kontrolka się wcale nie zapala. To także niedopuszczalna sytuacja, nie ma bowiem możliwości upewniania się, czy poziom ciśnienia oleju w silniku jest właściwy. Nieświecąca się kontrolka ciśnienia oleju w silniku wynika najczęściej z przepalonej żarówki, która za to odpowiada lub zanieczyszczenia styków. I tą awarię trzeba od razu naprawić, by zawsze mieć pewność, że ciśnienie oleju w silniku jest prawidłowe.

 żółta kontrolka oleju

żółta kontrolka oleju

Poprzedni post
Jak sprawdzić poziom oleju w silniku w samochodzie ?
jakie ciśnienie w oponach
Następny post
Jakie powinno być ciśnienie w oponach samochodowych?