15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Winiety Austria

Winiety do Austrii

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy Austria stała się jednym z częściej wybieranych kierunków polskiego, zmotoryzowanego turysty. Odpowiada za to przede wszystkim dość niewielka odległość tego kraju od Polski, lecz również bardzo dobre połączenie drogowe. Nic więc dziwnego, że ostatnimi czasy tak mocno wzrosła liczba zapytań, jak wyceniane są winiety do Austrii. Jak to wszystko wygląda szczegółowo?

Jakie są rodzaje winiet w Austrii?

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że winiety w Austrii nie są obowiązkowe, o ile nie planuje się poruszania się po tamtejszych autostradach. Dla osoby, która jedzie z Polski, jest to jednak dość kłopotliwe rozwiązanie, ponieważ jazda autostradami jest zwyczajnie wygodniejsza. Z tego też powodu wykupienie takiej winiety staje się w pewien sposób obowiązkowe.
Austriackie winiety podzielić można na kilka kategorii. Przede wszystkim oddzielne są dla pojazdów osobowych do 3,5 tony, a inne dla motocykli. Co więcej, od 2018 roku zakupić je można w formie elektronicznej, więc nie trzeba naklejać na szybę naklejki. Najważniejszym jednak podziałem winiet jest okres ich ważności, z którego wynika również ich cena. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Austria Winiety

Jak kształtują się ceny winiet do Austrii?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem winiety na austriackie autostrady jest ta przeznaczona dla pojazdów osobowych do 3.5 tony, która ważna jest przez dziesięć dni. Jej koszt to 9,5 Euro. Ta sama winieta, lecz dla motocykla to wydatek 5,5 Euro.
Jeśli jednak planuje się dłuższy pobyt i liczne podróże po tym kraju, warto wybrać winietę 2-miesieczną, która kosztuje 27,8 Euro dla samochodów oraz 13,9 dla motocykli.
Ostatnim rodzajem winiety jest wersja roczna. Pozwala ona poruszać się po austriackich autostradach przez okrągły rok, a cena tej przyjemności to 92,5 Euro dla aut i 36,7 Euro dla motocykli.
Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że nie ma tu znaczenia, jaki rodzaj winiety się wybierze — wersję elektroniczną czy w formie naklejki — cena zawsze będzie taka sama.

Winiety do Austrii można podzielić na: ( podział według czasu )

  • Winiety 10-dniowe
  • Winiety 2-miesięczne
  • Winiety roczne

Rozróżniamy winiety do Austrii dla następujących pojazdów:

  • Dla motocykli: 10 dniowe, 2 miesięczne i roczne
  • Dla samochodów do 3,5tony: 10 dniowe, 2 miesięczne i roczne

Natomiast dla samochodów ciężarowych, powyżej 3 tony wymagane jest posiadanie systemu GoBOX

winiety Austria

winiety Austria

Czy są jakieś kary za brak winiety?

Choć ceny winiet do Austrii nie są przesadnie wysokie i każdego planującego urlop w tym kraju na pewno na nie stać, to jednak zdarzają się osoby, które przez nieuwagę lub też całkowicie umyślnie wjeżdżają na autostrady bez odpowiedniej winiety. Z jakim karami muszą się wtedy liczyć?
Minimalny mandat, który się otrzyma w takiej sytuacji to 120 Euro. Co bardzo ważne, nie zawsze brak kontroli drogowej powoduje, że udało się uniknąć takiego mandatu. Jak się bowiem okazuje, część tamtejszych autostrad posiada monitorowanie wideo, przez co uniknięcie kary jest właściwie niemożliwe.

Opłaty za brak winiety:

  • Motocykl: 120 EUR
  • Samochód do 3,5 tony: 120 EUR
  • Manipulowanie naklejkami opłat: motocykl: 130 EUR, SAMOCHÓD 240 EUR
Poprzedni post
Kto to jest i czym się zajmuje diagnosta samochodowy?
filtr cząstek stałych
Następny post
Co to jest filtr cząstek stałych DPF w samochodzie ?