15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Wizytówką miasta Będzin jest zamek w Będzinie. Był miejscem wielu burzliwych wydarzeń w historii, a obecnie jest symbolem obrony miasta.
Najbardziej znaczące wydarzenie miało miejsce podczas II wojny światowej, kiedy polscy żołnierze znaleźli schronienie na jego murach przed wyjazdem na front rosyjski. Zamek został w ostatnich latach przebudowany na muzeum i oferuje imponujący widok na Będzin.

W XIV wieku miasto Będzin-Biskupin zostało otoczone murem obronnym z zamkiem pośrodku. Pełnił funkcje administracyjno-sądowe oraz mieszkalne.
Zamek w Będzinie jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Polsce i oferuje odwiedzającym możliwość przeżycia wyjątkowych wrażeń.

W przeszłości zamek w Będzinie był częścią średniowiecznego miasta Będzina. Dziś jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Jego znaczenie wynika z architektury i historii. Zamek pochodzi z przełomu XII i XII wieku i jest przykładem architektury gotyckiej w Polsce.
W kompleksie zamkowym znajduje się obecnie muzeum, w którym znajdują się kolekcje od archeologii po broń, sztukę średniowieczną i nie tylko.

Zamek w Będzinie to jeden z najważniejszych zabytków, jakie zachowały się ze średniowiecza. Został zbudowany w XIV wieku przez Janusza I z Bytomia i od tego czasu jest częścią fortyfikacji miejskich.
Zamek jest doskonałym przykładem tego, jak średniowieczni architekci byli w stanie stworzyć tak skomplikowaną budowlę z kamienia, cegły, zaprawy i drewna. Rozległe wnętrze szczyci się pięknymi dekoracjami i wyposażeniem z epoki, a także średniowieczną bronią, jak miecze, tarcze, kusze, a nawet armaty.

Zamek w Będzinie z lotu ptaka

Zamek w Będzinie – Mapa dojazdowa

Zamek w Siewierzu
Poprzedni post
Zamek w Siewierzu
Zbiornik Kuźnica Warężyńska - Pogoria IV
Następny post
Zbiornik Kuźnica Warężyńska – Pogoria IV