15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie to jedna z najstarszych i najbardziej kultowych budowli w Polsce. W 1618 król Zygmunt III Waza rozpoczął budowę gmachu. Ukończono go w 1629 r. według projektu Johanna Georga von Speyra.
Zamek był symbolem Olsztyna i był często wykorzystywany w różnych filmach, reklamach, teledyskach czy tekstach piosenek.
Zamek jest również ważną częścią polskiej historii, ponieważ był jednym z pierwszych miejsc, w których Żydzi mogli swobodnie żyć po ich wypędzeniu z Francji w XIV wieku.

Zamek w Olsztynie w Polsce jest jednym z najważniejszych zabytków w Europie Środkowej. Jego historia i piękno sprawiają, że jest atrakcyjnym miejscem wycieczek turystycznych i wydarzeń kulturalnych. Został zaprojektowany przez Jerzego Krzeszowskiego pod koniec XIV wieku, prace dokończył jego syn Jan Krzeszowski później w 1430 roku. Zamek stoi na szczycie wzgórza, na którym znajduje się również kościół i stary cmentarz.

Zamek w Olsztynie jest wyjątkowy ze względu na swoją XVIII-wieczną architekturę oraz historię zamku sięgającą XIV wieku. Był używany przez polską rodzinę królewską i arystokrację jako letnia rezydencja.
Zamek w Olsztynie uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Chociaż został zbudowany dla rodziny królewskiej, nigdy nie widział żadnych większych zmian w swojej długiej historii ze względu na to, że jest z natury piękny.
Sam zamek stanowi ciekawą mieszankę gotyckiego, renesansowego i barokowego stylu architektonicznego. Można również znaleźć romantyczne elementy, takie jak dziedziniec z fontanną z 1792 roku.

Zamek w Olsztynie z lotu ptaka

Zamek w Olsztynie – Mapa dojazdowa

Zbiornik Kuźnica Warężyńska - Pogoria IV
Poprzedni post
Zbiornik Kuźnica Warężyńska – Pogoria IV
Zalew Zakrzówek Kraków
Następny post
Zalew Zakrzówek w Krakowie