15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
kara za nieprzerejestrowanie auta 2020

Jakie są kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2021 roku?

Kupienie samochodu to olbrzymia radość i przyjemność. Nie można jednak zapominać, że wiąże się to także z pewnymi formalnościami, takimi jak np. konieczność przerejestrowania samochodu. Warto o tym pamiętać, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku wiązać się będzie ze sporą stratą finansową. Jaką konkretnie?

Dlaczego istnieje obowiązek rejestracji pojazdu?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta w 2020 roku, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to w ogóle obowiązkowe. Dlaczego istnieje obowiązek rejestracji pojazdów?
Wszystko to spowodowane jest koniecznością identyfikacji właściciela danego pojazdu. Jest to wymagane np. w sytuacji, gdy przekroczy się prędkość, czy też spowoduje wypadek. Jeśli po zakupie auta nadal w dokumentach widnieć będzie poprzedni właściciel zrodzić to może wiele problemów natury prawnej. Z tego też powodu, aby niejako zmusić nowego właściciela do przerejestrowania auta na siebie, nałożone mogą zostać za niewykonanie takiego działania kary finansowe. Jakie konkretnie?

 kary za nieprzerejestrowanie samochodu

kary za nieprzerejestrowanie samochodu

Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta?

Każdy kierowca, który nabył używany samochód w Polsce lub za granicą, ma obowiązek zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie. Ma na to czas do 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub też sprowadzenia auta do kraju. Jeśli czynność ta nie zostanie dokonana, właściwy dla konkretnego kierowcy starosta będzie mógł nałożyć na niego karę administracyjną w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. Co więcej, obowiązek zgłoszenia zbycia auta leży również po stronie byłego już właściciela. Jeśli tego nie zrobi, również i on może wspomniane wyżej kary pieniężne otrzymać.

Kara za nieprzerejestrowanie auta to od 200 do nawet 1000zł

grzywna za nieprzerejestrowanie auta

grzywna za nieprzerejestrowanie auta

Jak przerejestrować samochód?

Jak zatem widać, kary za niegłoszenie kupna i sprzedaży pojazdu są naprawdę bardzo wysokie i mogą być odczuwalne dla każdego domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stara się tego obowiązku pilnować. Powstaje jednak pytanie, które zadawane jest szczególnie przez osoby pierwszy raz kupujące auto, czyli gdzie taką informację należy zgłosić? W tym celu należy ze wszystkimi dokumentami udać się do najbliższego wydziału komunikacji i tam wypełnić stosowany wniosek oraz dokonać odpowiednich opłat. Cała czynność nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut.

 

koszt rejestracji samochodu
Poprzedni post
Ile wynosi koszt przerejestrowania/ rejestracji samochodu ?
Następny post
Ile się czeka na odbiór prawa jazdy po zdaniu egzaminu?