15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Rodzaje świateł w samochodzie

Samochód, choć każdy innej marki, barwy i o innych osiągach, każdy ma cechy wspólne dla ogółu. Światła samochodowe to jedne z elementów identycznych dla wielu pojazdów. Zapewne każdy zna światła drogowe oraz mijania, ale nie wszyscy są w stanie wymienić jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie do końca.

światła w samochodzie

światła w samochodzie

Każde ze świateł dostępnych w naszym samochodzie ma stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, powinniśmy wiedzieć, jak korzystać z poszczególnych rodzajów świateł. Wyróżnia się światła do jazdy dziennej, pozycyjne, postojowe, drogowe, mijania oraz przeciwmgielne. Nie wszystkie są nam potrzebne w danej sytuacji. W zależności od potrzeb powinniśmy włączyć odpowiednie światła. Jeśli wybieramy się za granicę warto wcześniej zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, które określają czy i jak należy korzystać ze świateł w naszym pojeździe. W naszym kraju światła w samochodzie muszą być włączone przez całą dobę. W zależności od modelu stosuje się światła mijania lub do jazdy dziennej. Światła drogowe rozświetlają nam przestrzeń przed nami w większym zakresie. Stosować można je w przypadku, gdy poruszamy się nieoświetlonymi drogami. Należy jednak pamiętać, że światła drogowe nie mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, chociażby pieszych.

Rodzaje świateł w samochodzie:

  • pozycyjne
  • postojowe
  • drogowe ( długie)
  • przeciwmgielne
  • kierunkowskazy
  • awaryjne
  • cofania
  • hamowania

 

 

rodzaje świateł w aucie

rodzaje świateł w aucie

By bezpiecznie korzystać ze świateł w naszym samochodzie należy je odpowiednio ustawić. Technologie wykorzystywane w nowoczesnych samochodach pozwalają regulować parametry, przy pomocy kilku przycisków. Gdy ustawienia są już poprawne, nie pozostaje nic innego jak korzystać z jazdy. Warto jednak wiedzieć w jakich warunkach używać poszczególnych świateł. Jeżeli przejrzystość powietrza nie jest zbyt duża, dobrze jest skorzystać ze świateł przeciwmgłowych. Jeśli korzystamy z nieoświetlonych dróg, idealnie sprawdzą się światła drogowe. Świateł pozycyjnych używamy, gdy samochód stoi lub się zatrzymuje. Światła są ważnym elementem bezpiecznego korzystania z naszego samochodu. Należy jednak pamiętać, że korzystać z nich trzeba mądrze i zgodnie z przepisami. Nauka wyrobienia sobie nawyku prawidłowego korzystania ze świateł może trochę potrwać, jednak poczucie bezpieczeństwa jakie w późniejszym czasie będzie nam towarzyszyć, zrekompensuje wszelkie niedogodności.

Poprzedni post
Pedały w samochodzie – układ pedałów w aucie
kiedy można zawracać
Następny post
Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy można zawracać ?