15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu – Ile wynosi i jakie są grzywny za jego nie zapłacenie

Wiele osób uważa, że spisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu oraz przekazanie gotówki z rąk do rąk całkowicie kończy proces sprzedaży samochodu. Jak się jednak okazuje, jest to poważny błąd, ponieważ oprócz tego trzeba zapłacić podatek od czynności prawnych, a często także podatek dochodowy. Co trzeba wiedzieć o podatkach dotyczących sprzedaży samochodu? Co zrobić po sprzedaży auta?

Podatek od czynności prawnych

Sprzedaż auta pociąga za sobą wiele czynności prawnych, których trzeba dotrzymać. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że po sprzedaniu samochodu koniecznie trzeba fakt ten zgłosić do urzędu miasta, lecz również do ubezpieczyciela. Podobne obowiązki spoczywają na kupującym, ponieważ oprócz tego, że musi on załatwić formalności prawne, to musi dodatkowo zapłacić podatek od czynności prawnych. Jest to tzw. formularz PCC-3, który trzeba rozliczyć do 14 dni od dnia zakupu auta. Ile wynosi taka opłata? Podatek ten to po prostu 2% od wartości samochodu. Kupujący zwolniony jest z niego w sytuacji, gdy auto kosztuje mniej niż 1000 złotych, lub też w sytuacji gdy auto nabywane jest od salonu, lub komisu.

jaki podatek od sprzedaży samochodu

jaki podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu

Jak się jednak okazuje, podatek, który trzeba rozliczyć podczas przeprowadzania transakcji kupna-sprzedaży samochodu nie leży tylko i wyłącznie po stronie kupującego, lecz również sprzedawcy. Jak to więc wygląda?
Jeśli sprzeda się samochód w ciągu 6 miesięcy od jego nabycia, konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego w urzędzie skarbowym. Wysokość tego podatku uzależniony jest oczywiście od dochodu i może wynosić 18 lub 32%. Oczywiście w tym wypadku procent ten dotyczy różnicy pomiędzy kwotą zakupu auta, a jego sprzedażą.
Co się jednak stanie w sytuacji, gdy się z takiego podatku nie rozliczymy podczas sprzedaży samochodu? Jak się można domyślać, konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo nieprzyjemne. Jak się bowiem okazuje, kara za nierozliczenie się z urzędem skarbowym to kara finansowa, która może się wahać od 2 tysięcy złotych, do nawet 40 tysięcy złotych.
W jaki jednak sposób powinno się z takiego podatku rozliczyć? Nie jest to nic trudnego, a tym bardziej skomplikowanego, ponieważ wystarczy w tym celu wykazać go w picie, w odpowiedniej do tego rubryce.

wymiana tarcz hamulcowych
Poprzedni post
O czym należy pamiętać przy wymianie tarcz hamulcowych?
ile czasu na przerejestrowanie auta
Następny post
Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu ?