15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
ile czasu na przerejestrowanie auta

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu ?

Wielu kierowców podczas kupowania swojego nowego samochodu skupia się tylko i wyłącznie na tym, jaki ma to być model, jaki ma mieć silnik czy też wyposażenie. Ci, co bardziej uważni zwracają również uwagę na to, że po zakupie auta trzeba je jeszcze ubezpieczyć. Jak się jednak okazuje, na tym formalności się nie kończą, ponieważ innym niezwykle ważnym zadaniem po zakupie samochodu jest jego przerejestrowanie. Co trzeba o tym wiedzieć?

Dlaczego przerejestrowanie samochodu jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych kwestii, czyli tego, ile czasu na przerejestrowanie samochodu dają przepisy, a także jakie mogą być kary za niedotrzymanie wyznaczonych terminów, najpierw warto sobie zadać pytanie, z jakiego powodu jest to tak ważne zadanie?
Kluczowe w tym wypadku jest to, aby w dokumentach obecnych w stosownym urzędzie, które widoczne będą m.in. dla policji, znajdowała się informacja o aktualnym właścicielu pojazdu. Jeśli zignorujemy obowiązek przerejestrowania samochodu i zostawimy na nim stare tablice oraz niezmienionego właściciela, to może to rodzić wiele problemów przykładowo podczas zwykłej kontroli drogowej, lecz również w razie stłuczki i wypadku.

czas na przerejestrowanie samochodu

czas na przerejestrowanie samochodu

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

Jak zatem widać, przerejestrowanie samochodu to niezwykle ważna czynność, którą trzeba niezwłocznie zrealizować po tym, gdy kupi się auto. Jak to jednak wygląda w szczegółach?
Każdy kierowca, który nabędzie używane auto, ma 30 dni na to, aby je przerejestrować. Czas na przerejestrowanie samochodu jest stały i niezmienny, dlatego też warto mieć na uwadze to, aby się go trzymać. Gdzie natomiast należy się udać, aby złożyć stosowany wniosek, a także otrzymać dzięki temu nowy dowód rejestracyjny oraz tablice? W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji, który obsługuje rejon naszego zamieszkania. Pamiętać jednak trzeba o tym, że taka czynność prawna kosztuje. Trzeba się nastawić na wydatek około 180 złotych.

Co jednak stanie się w przypadku niezastosowania się do tego przepisu i nie przerejestruje się samochodu w wyznaczonym przez przepisy terminie? W takim wypadku trzeba się liczyć z karą pieniężną nawet w wysokości 2 tysięcy złotych. Często również zdarzyć się może tak, że do czasu wyjaśnienia sprawy, policja podczas rutynowej kontroli może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

podatek od sprzedaży samochodu
Poprzedni post
Podatek od sprzedaży samochodu – Ile wynosi i jakie są grzywny za jego nie zapłacenie
wymiana licznika w samochodzie
Następny post
Wymiana licznika w samochodzie – Co warto wiedzieć ?