15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Zakaz jazdy ciężarówek

Ciężarówki odgrywają nieocenioną rolę w transporcie towarów na całym świecie. Ich kierowcy przemierzają tysiące kilometrów z ładunkiem, żeby zdążyć na czas. Tak na półki sklepu trafia towar, który potem kupują klienci. Ciężarówki jednak nie mogą poruszać się we wszystkich miejscach przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdy kraj ma własne ograniczenia dotyczące ruchu tranzytowego, w trakcie których kierowcy muszą zjechać na parking i czekać kiedy znów będą mogli ruszyć w drogę.

zakaz jazdy ciężarówek

zakaz jazdy ciężarówek


Zakaz jazdy ciężarówek został wprowadzony, żeby zwiększyć przepustowość dróg w czasie, gdy ruch samochodów jest większy niż zwykle i nie utrudniać ruchu samochodów osobowych. Ustawodawca wie, że gdyby w danym momencie na trasie znalazły się wszystkie samochody, mogłoby dojść do jej zatorów. Zakazy dla ciężarówek w Polsce zostały wprowadzone Rozporządzaniem Ministra Transportu z 31 lipca 2007 roku. Dokument ten jasno określa kiedy nie wolno poruszać się samochodem o masie większej niż 12 ton. Warto nadmienić, że każdy kraj ma nieco inne godziny, w których obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek.

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce

W Polsce zakaz poruszania się ciężarówek obowiązuje między innymi w dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach 8-22, a także w dni poprzedzające święto w godzinach 18-22. Inny termin zakazu obowiązuje w czasie, gdy w szkołach mają się rozpocząć zajęcia dydaktyczne.

Rozporządzenie dopuszcza jednak wyjątki w zakazie poruszania się ciężarówek po terenie kraju. Zakaz nie dotyczy w żadnym stopniu Policji, Straży Granicznej, Wojska i innych organów państwowych, a także samochodów służb zdrowia czy też tych usuwających skutki klęsk żywiołowych. Są zwolnione z niego również autobusy, firmy przewożące pocztę, czy też samochody firm przewożących zwierzęta i materiały szybko psujące się, czyli np. żywność. Z zakazu zwolnione są też samochody ciężarowe obsługujące imprezy masowe.

Przed wyruszeniem w drogę i zaplanowaniem dostaw należy dokładnie zapoznać się z godzinami zakazu poruszania się ciężarówek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej oraz z bieżącymi komunikatami władz i zarządców dróg. Złamanie wspomnianego zakazu może skutkować nałożeniem mandatu na kierowcę. Niektóre ograniczenia w poruszaniu się ciężarówek nie dotyczą czasu, a masy samochodu oraz przewożonego w przyczepie ładunku.

Zakaz poruszania się ciężarówek w Polsce

Zakaz poruszania się ciężarówek w Polsce

najazdy samochodowe
Poprzedni post
Najazdy samochodowe – Czy warto kupić ?
koszt rejestracji samochodu
Następny post
Ile wynosi koszt przerejestrowania/ rejestracji samochodu ?