15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Co to jest skraplacz klimatyzacji?

Nie da się ukryć, że w praktycznie każdym poruszającym się obecnie po drogach samochodzie obecna jest klimatyzacja. Jest to urządzenie znacznie poprawiające komfort podróżowania autem, a także w bezpośredni sposób wpływające na bezpieczeństwo. Czasem jednak może dojść do jego uszkodzenia, które najczęściej dotyka skraplacz klimatyzacji. Czym on jest i do czego służy, a także jakie są objawy jego uszkodzenia?

Czym jest skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz czy też inaczej mówiąc chłodnica klimatyzacji, to dość pokaźnych rozmiarów radiator, który z reguły umieszczony jest w przedniej części samochodu. Jest to wymiennik ciepła, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie ciepła zgromadzonego w specjalnym czynniku chłodniczym krążącym w układzie klimatyzacji. Ciepło przejęte przez skraplacz oddawane jest po prostu do atmosfery w postaci promieniowania cieplnego.

Dlaczego skraplacz może sprawiać problemy?

Skraplacz jest zdecydowanie najbardziej awaryjnym elementem całej klimatyzacji samochodowej. Nie da się ukryć, że sporą tego zasługą jest jego umiejscowienie, czyli przód samochodu. Narażony jest on tam na działanie uderzających o niego kamieni, lecz również soli, która sypana jest obficie na drogę w zimie. Oprócz tego poddawany jest on szkodliwemu działaniu chemikaliów stosowanych na myjniach samochodowych. Nie da się również ukryć, że same warunki pracy skraplacza są dość ciężkie, ponieważ oddziałuje na niego naprawdę wysokie ciśnienie, a także wysoka temperatura.
Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonego skraplacza? Najczęściej odczuwalny jest spadek ciśnienia w układzie klimatyzacji, a także nierównomiernie rozprowadzane jest po kabinie zimne powietrze. Oprócz tego wystąpić mogą takie problemy, jak nieoczekiwane wyłączenia się klimatyzacji czy też generowanie przez układ naprawdę dużego hałasu.

chłodnica klimatyzacji

chłodnica klimatyzacji

Co zrobić z uszkodzonym skraplaczem?

Jeśli element ten dozna uszkodzenia, nie pozostaje nic innego, jak tylko zastąpienie go zupełnie nowym elementem. Wymiana skraplacza klimatyzacji jest dość prosta i jeśli tylko ktoś czuje się dobrze w takich pracach przy samochodzie, bez większych problemów powinien sobie poradzić.
Jeśli jednak ktoś czuje, że to ponad jego siły, w praktycznie każdym warsztacie samochodowym taką naprawę da się szybko wykonać. Koszt samego skraplacza to z reguły około 100 -250 złotych i mniej więcej drugie tyle trzeba zapłacić za jego wymianę.

prawo jazdy na automat
Poprzedni post
Jak zrobić prawo jazdy na samochody z automatem?
Tuning Show 2022
Następny post
Tuning Show Expo Kraków – 10.09.2022 – Galeria