15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
koszt sprowadzenia auta z usa

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Polacy bardzo chętnie sprowadzają używane samochody z krajów Unii Europejskiej takich jak Holandia, Niemcy czy Belgia. Ostatnimi czasy niezwykle dużą popularnością cieszy się również sprowadzanie aut zza oceanu, czyli ze Stanów Zjednoczonych.

Sprowadzanie auta z USA

Z racji na fakt, że rynek amerykański oferuje bardzo atrakcyjne ceny pojazdów, coraz większą popularnością cieszy się ściąganie stamtąd aut. Decydują się na to nie tylko osoby prywatne ale również firmy, którym pozwala to na zoptymalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że mimo niskiej ceny auta jako takiego do kosztów sprowadzenia auta będą dochodziły wszystkie należności związane z kosztami transportu i cłem.

Gdzie kupować auta w USA?

Pojazdy kupowane w Stanach Zjednoczonych mogą pochodzić z wielu źródeł. Najpopularniejsze są domy aukcyjne, w których auta są licytowane. W przypadku auta kupowanego w drodze licytacji trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie ponieść koszty prowizji dla domu aukcyjnego w którym auto zostało sprzedane.
Z dostępnych informacji wynika, że takie kwoty są różne ale oscylujące w granicach 300 do 700 dolarów. W przypadku nieobecności na miejscu, będziemy musieli również zapłacić odpowiednią kwotę na rzecz banku. Koszt tej usługi jest zależny od banku ale można mówić o kwocie rzędu 30 dolarów.
Jeśli jednak zależy nam na tym aby wszystko udało się pomyślnie a auto było pewnym zakupem, należy liczyć się z tym że trzeba będzie również opłacić pośrednika. Pośrednik ten to koszt około 400 dolarów, kwota ta jest zależna od tego co będzie robił pośrednik.

Import samochodu z USA

Dodatkowe koszty sprowadzenia auta z USA

Polski nabywca zgodnie z prawem, które obowiązuje w Stanach Zjednoczonych będzie musiał dokonać kilka opłat. Cło w tym wypadku wynosić będzie około 10%, jeśli auto zostanie sprowadzone do niemieckiego portu. Akcyza z kolei jest różna i zależy od pojemności silnika. Można przyjąć, że jest to od 3 % do aż 19%, w przypadku aut z dużą pojemnością silnika.
Ponadto należy również uiścić podatek VAT, podatek ten w przypadku sprowadzenia auta do Niemiec będzie wynosił 19% to o wiele mniej niż w przypadku auta sprowadzanego do Polski czyli 23%. Wiedząc już ile kosztuje sprowadzenie auta z USA, zdecyduj czy chcesz skorzystać z tej formy zakupu auta.

Ile czasu zajmuje sprawdzenie samochodu z USA do Polski ?

Sprowadzenie auta z USA do Polski zajmuje średnio od 5 do 9 tygodni

Czy lepiej sprowadzić auto bezpośrednio do Polski czy do Niemiec?

Przy imporcie pojazdu z USA warto nie sprowadzać go bezpośrednio do portu w Polsce a do Niemiec, możemy zaoszczędzić sporą kwotę na podatkach. Dopiero w momencie sprowadzenia auta do portu w Niemczech bardziej będzie opłacalne przywiezienie pojazdy do Polski na lawecie.

Podsumowanie

Na koszt sprowadzenia samochodu z USA składają się następujące opłaty:

  • Akcyza za samochód sprowadzony do Niemiec: ok 10 procent
  • Akcyza za samochód sprowadzony do Polski o pojemności mniejszej niż 2000cm3 to 3.1%
  • Akcyza za samochód sprowadzony do Polski o pojemności większej niż 2000cm3 to 18.6%
  • Koszt transportu kontenerem z portów w USA ze wschodniego wybrzeża to ok 1000-1200 USD
  • Koszt transportu kontenerem z portów w USA z zachodniego wybrzeża to ok 1500-2000 USD
  • dodatkowe ubezpieczenie samochodu podczas transportu to ok 400-500 usd
  • Badanie techniczne: 158 zł lub a dla auta powypadkowego 248zł
  • Koszt rejestracji samochodu 256zł
Jak zarejestrować auto z Niemiec?
Poprzedni post
Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec ?