15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
kiedy można zawracać

Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy można zawracać ?

Każdy kierowca uczestniczący w ruchu drogowym powinien zwracać uwagę na pionowe i poziome znaki drogowe. To one informują, kiedy można wykonywać określone manewry, a kiedy są one zabronione.

Manewr zawracania

To jeden z trudniejszych manewrów, należy wykonywać go w sposób zdecydowany, ale z zachowaniem należytej ostrożności, bez narażania pozostałych kierowców na wykonywanie nagłych manewrów.

Bezwzględny zakaz zawracania obowiązuje:

  • w tunelach,
  • na mostach,
  • na wiaduktach,
  • na autostradzie,
  • na drogach ekspresowych poza wydzielonymi miejscami,
  • na pojedynczej lub podwójnej linii ciągłej,
  • za znakiem zakazu zawracania,
  • za znakiem zakazu skrętu w lewo.

Zawracanie na skrzyżowaniu bez świateł

Zbliżając się do skrzyżowania bez świateł koniecznie trzeba zwrócić uwagę na znaki zakazu oraz nakazu. To one przede wszystkim regulują zasady ruchu. Zarówno znak B-21 (zakaz skrętu w lewo) jak i znak B-23 (zakaz zawracania) absolutnie zabraniają wykonać manewr zawracania. Obowiązują do najbliższego skrzyżowania lub do znaków odwołujących zakaz.

Znak b23 zakaz zawracania

Znak b23 zakaz zawracania

Warto także zwrócić uwagę na znaki poziome wymalowane na jezdni i nakazujące określony kierunek jazdy. Jeżeli strzałki informują o możliwości jazdy na wprost i skrętu w lewo, to można także zawrócić, ale pod warunkiem, że nie ma pionowego znaku zakazu zawracania.

Znak drogowy zakazu B-21 Zakaz skrętu w lewo i zawracania

Znak drogowy zakazu B-21 Zakaz skrętu w lewo i zawracania

Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną

W przypadku skrzyżowania z sygnalizacją świetlną o możliwości wykonywania manewru zawracania informują znaki S-3, S-3f oraz S-3g.
Znak S-3 zabrania zawracania, pozwala jednak na jazdę w lewo. Zawracanie na światłach możliwe jest w przypadku dwóch pozostałych znaków. W przypadku znaku S-3f możliwy jest skręt w lewo oraz zawracanie. Znak S-3g pozwala na wykonanie manewru zawracania bez możliwości jazdy w lewo.

zawracanie na skrzyżowaniu

W Tym przypadku kierowca w czarnym samochodzie łamie prawo gdyż ma zakaz zawracania. Informuje go o tym sygnalizator kierunkowy.

Na tych światłach można zawracać

Na tych światłach można zawracać gdyż sygnalizator kierunkowy daje taką możliwość

Znaki nakazu a zawracanie

O możliwości wykonania manewru zawracania decydują nie tylko znaki zakazu i sygnalizacja świetlna. Tę kwestię regulują także znaki nakazu kierunku poruszania się pojazdów. Znak nakazujący jazdę na wprost lub skręt w prawo absolutnie zabrania wykonanie manewru zawracania.

Za wykonanie manewru zawracania w niedozwolonym miejscu grozi 5 punktów karnych i mandat powyżej 300 zł. Lepiej więc przestrzegać obowiązujących przepisów.

zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną

Na tym skrzyżowaniu nie można zawracać gdyż widzimy znak zakaz zawracania. Gdyby jednak tego znaku nie było moglibyśmy w takim przypadku zawrócić.

Poprzedni post
Rodzaje świateł w samochodzie
Następny post
Sprzedaż samochodu Ukraińcowi – Co trzeba wiedzieć ?