15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
co ile wymieniać świece

Co ile wymieniać świece zapłonowe w samochodzie?

Każdy z nas posiada w swoim samochodzie świece zapłonowe. Czym są i do czego służą? Świece zapłonowe jest to istotny element układu zapłonowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym wytwarzającego iskrę elektryczną. Niestety jak każdy element w samochodzie również świece ulegają zużyciu.

Spis treści:

Zużyte świece zapłonowe – objawy

Zużycie świec zapłonowych może objawiać się w różny sposób. Mogą pojawiać się problemy z odpaleniem silnika oraz nierówności w jego pracy. Możemy także zauważyć większy i częstszy pobór paliwa. Jeśli w naszym samochodzie pojawiają się problemy z obrotami, również może wskazywać to na zużycie świec zapłonowych. Aby upewnić się, że przyczyną problemów z silnikiem są zużyte świece zapłonowe, należy udać się do mechanika, który wykręcając je, sprawdzi ich stan. Jeśli fachowiec zobaczy na nich wyraźne ślady zużycia takie jak chociażby czarny osad to znak, że przyszedł czas na ich wymianę. Ślady oleju na świecach zapłonowych lub stopione elektrod również są sygnałem do ich wymiany. Przy wymianie świec zapłonowych warto również zwrócić uwagę na stan kabli wysokiego napięcia.

wymiana świec zapłonowych co ile

wymiana świec zapłonowych co ile

Co ile wymiana świec?

Wymiana świec zapłonowych powinna być wykonywana profilaktycznie według zaleceń producenta, najczęściej co 30 000 km. Może się to jednak okazać częstsze, jeśli tak jak zostało to wspomniane powyżej, dojdzie do ich uszkodzenia, a my na szczęście zauważymy to w porę.

jak często wymieniać świece

jak często wymieniać świece

Co ile wymiana świec LPG?

Wymiana świec LPG powinna być wykonywana częściej, bo już średnio co 15-20 000 kilometrów. Zależy to również, od tego, jakiej generacji instalacja została zainstalowana w samochodzie.

To właśnie w przypadku instalacji LPG II generacji warto wymieniać świece regularnie i dbać o nie profilaktycznie co 15-20 tys. kilometrów. Natomiast w przypadku samochodów z instalacją LPG IV generacji świece dobrze wymieniać według zaleceń określonych przez producenta. Tutaj również przy wymianie świec trzeba spojrzeć na stan kabli wysokiego napięcia.

Koniecznie musimy zwracać uwagę na wymianę świec w samochodzie, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć kosztów związanych z poważniejszymi awariami. Dzięki ich wymianie możemy zabiegać uszkodzeniu innych części w naszym samochodzie oraz kontrolować jego stan techniczny, a jak wiemy – „lepiej zapobiegać niż leczyć. ”

świece zapłonowe co ile wymiana

świece zapłonowe co ile wymiana

parujące szyby w aucie
Poprzedni post
Parujące szyby w aucie – jak sobie z tym poradzić ?
Następny post
Malowanie zacisków hamulcowych