15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Co to jest martwy punkt lub martwe pole w lusterku ?

Z pewnością każdy kierowca przynajmniej raz w swoim życiu słyszał o martwym punkcie. Jak się jednak okazuje, często nawet bardzo doświadczeni, jeżdżący wiele lat kierowcy, nie wiedzą, czym on jest, a także jak mu przeciwdziałać. Warto zdobyć tę wiedzę, ponieważ może ona mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się samochodem.

martwy punkt

martwy punkt

Czym jest martwy punkt?

Czym zatem jest tzw. martwe pole w samochodzie i dlaczego jest ono tak ważne dla bezpieczeństwa jazdy autem? Jak się okazuje, z martwym punktem styka się każdego dnia właściwie każdy kierowca. Jest to bowiem przestrzeń wokoło auta, której kierowca nie widzi. Jest to miejsce, którego jadąc samochodem nie widać ani w bocznych lusterkach, ani też we wsteczny. Auto poruszające się po pasie obok, gdy wjedzie w taką przestrzeń pomiędzy lusterkami, staje się dla kierowcy zupełnie niewidoczne. A jak łatwo się można domyśli, rodzi to ogromne niebezpieczeństwo, że przy zmianie pasa zwyczajnie się w nie uderzy, ponieważ nie będzie się świadomym tego, że się ono tam znajduje.

Jak przeciwdziałać martwemu polu w samochodzie?

Jak zatem widać, martwe polce w samochodzie jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może powodować powstawanie naprawdę bardzo poważnych stłuczek i wypadków. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można przeciwdziałać temu zjawisku i co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wypadku.
Zdecydowanie najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem jest korzystanie ze specjalnych czujników montowanych fabrycznie przez producentów aut. Wykrywają one obecność innego auta, nawet jeśli kierowca go nie widzi. W chwili, gdy włączy się kierunkowskaz oznaczający zmianę pasa ruchu, w lusterku zapali się lampka ostrzegająca przed tym, że obok znajduje się auto. W nowoczesnych pojazdach samochód może nawet samodzielnie skontrować, aby nie doprowadzić do uderzenia.

martwy punkt

martwy punkt

Podsumowanie

Zjawisko martwego pola znane jest kierowcom od lat. Co roku z jego powodu dochodzi na polskich drogach do setek kolizji i wypadków, które często kończą się nawet śmiertelnie. Warto więc poznać w pełni zasadę powstawania tego zjawiska, a także co najważniejsze, zdobyć wiedzę, jak przeciwdziałać jego skutkom.

martwe pole w lusterku

martwe pole w lusterku

Zgubiony dowód rejestracyjny
Poprzedni post
Zgubiony dowód rejestracyjny
najazdy samochodowe
Następny post
Najazdy samochodowe – Czy warto kupić ?