15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Co to jest martwy punkt lub martwe pole w lusterku ?

Z pewnością każdy kierowca przynajmniej raz w swoim życiu słyszał o martwym punkcie. Jak się jednak okazuje, często nawet bardzo doświadczeni, jeżdżący wiele lat kierowcy, nie wiedzą, czym on jest, a także jak mu przeciwdziałać. Warto zdobyć tę wiedzę, ponieważ może ona mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się samochodem.

martwy punkt

martwy punkt

Spis treści:

Czym jest martwy punkt?

Czym zatem jest tzw. martwe pole w samochodzie i dlaczego jest ono tak ważne dla bezpieczeństwa jazdy autem? Jak się okazuje, z martwym punktem styka się każdego dnia właściwie każdy kierowca. Jest to bowiem przestrzeń wokoło auta, której kierowca nie widzi. Jest to miejsce, którego jadąc samochodem nie widać ani w bocznych lusterkach, ani też we wsteczny. Auto poruszające się po pasie obok, gdy wjedzie w taką przestrzeń pomiędzy lusterkami, staje się dla kierowcy zupełnie niewidoczne. A jak łatwo się można domyśli, rodzi to ogromne niebezpieczeństwo, że przy zmianie pasa zwyczajnie się w nie uderzy, ponieważ nie będzie się świadomym tego, że się ono tam znajduje.

Jak przeciwdziałać martwemu polu w samochodzie?

Jak zatem widać, martwe polce w samochodzie jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może powodować powstawanie naprawdę bardzo poważnych stłuczek i wypadków. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można przeciwdziałać temu zjawisku i co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wypadku.
Zdecydowanie najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem jest korzystanie ze specjalnych czujników montowanych fabrycznie przez producentów aut. Wykrywają one obecność innego auta, nawet jeśli kierowca go nie widzi. W chwili, gdy włączy się kierunkowskaz oznaczający zmianę pasa ruchu, w lusterku zapali się lampka ostrzegająca przed tym, że obok znajduje się auto. W nowoczesnych pojazdach samochód może nawet samodzielnie skontrować, aby nie doprowadzić do uderzenia.

martwy punkt

martwy punkt

Podsumowanie

Zjawisko martwego pola znane jest kierowcom od lat. Co roku z jego powodu dochodzi na polskich drogach do setek kolizji i wypadków, które często kończą się nawet śmiertelnie. Warto więc poznać w pełni zasadę powstawania tego zjawiska, a także co najważniejsze, zdobyć wiedzę, jak przeciwdziałać jego skutkom.

Zgubiony dowód rejestracyjny
Poprzedni post
Zgubiony dowód rejestracyjny
najazdy samochodowe
Następny post
Najazdy samochodowe – Czy warto kupić ?