15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jakie powinno być ciśnienie w oponach samochodu?

Każdy kierowca doskonale wie, że jeśli chce się jeździć autem bezpiecznie i efektywnie, to trzeba pamiętać o naprawdę wielu sprawach. Jak się jednak okazuje, oprócz tego, że zwracać trzeba uwagę na stan silnika, karoserii czy też innych układów, koniecznie trzeba mieć na uwadze także to, ile powietrza w oponach się posiada. Jak to więc się przedstawia w szczegółach, a także tak właściwie, z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa?

ciśnienie w oponach

ciśnienie w oponach

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych jest tak ważne?

Zanim przejdzie się to tego, ile powinno się mieć w oponach powietrza, najpierw warto się zastanowić, z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa. Na co będzie wpływało nieprawidłowe ciśnienie w kołach?
Przede wszystkim zauważyć trzeba, że nieprawidłowe ciśnienie prędzej czy później odczuje się poprzez pogorszenie się prowadzenia auta. Stanie się ono niepewne i mało komfortowe. Co więcej, znacznie pogorszy się spalanie, ponieważ opona będzie miała o wiele większy opór toczenia. Nie można oczywiście zapominać także o tym, że zbyt mała ilość powietrza znacznie wydłuży drogę hamowania. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że za mała ilość powietrza spowoduje nadmierne zużywanie się opony, a także bardzo duże je hałasowanie podczas jazdy.

prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych

prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych

Jakie ciśnienie w oponach jest właściwe?

Jeśli nie chce się dopuścić do nadmiernego spalania, dłuższej drogi hamownia, czy też pogorszenia się właściwości jezdnych pojazdu, koniecznie trzeba dopilnować tego, aby ciśnienie w oponach zawsze było na odpowiednim poziomie. Co to jednak oznacza na odpowiednim? Ile powinno ono wynosić?
Jak się okazuje, nie ma jednej uniwersalnej wartości ciśnienia, ponieważ każdy producent opon, a nawet producent samochodu zaleca nieco inne wartości. Warto więc przede wszystkim przyjrzeć się temu, jakie są oznaczenia na oponie, lecz również na tabliczce znamionowej samochodu. Pozwoli to poznać zalecane przez producentów wartości. Niemniej przyjmuje się, że najczęściej ciśnienie w oponach powinno wynosić około 2,5 bara. Jeśli będzie ono nieco niższe lub wyższe, nie powinno się stać nic złego. Kluczem jest jednak to, aby trzymało się mniej więcej takiej właśnie wartości.

Jakie ciśnienie w oponach jest właściwe ? od 2,3 bara do 2,5 bara

jakie ciśnienie w oponach

jakie ciśnienie w oponach

Podsumowanie

Dobranie poprawnego ciśnienia opon nie jest trudnym zadaniem. Warto więc przyłożyć się do tego zadania, aby podróżowanie samochodem było bezpieczne, efektywne i sprawiało jedynie samą przyjemność.

Poprzedni post
Ile się czeka na odbiór prawa jazdy po zdaniu egzaminu?
Następny post
Pedały w samochodzie – układ pedałów w aucie