15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Kradzież katalizatora – Jak się przed nią zabezpieczyć ?

W ciągu ostatnich kilku tygodni bez trudu da się zauważyć w mediach społecznościowych narastający problem kradzieży katalizatorów. Najczęściej znikają one w nocy, a kierowcy orientują się o zdarzeniu dopiero w chwili, gdy uruchamiają silnik. Dlaczego kradzież katalizatora stała się tak popularna, a także jak się przed taką nieprzyjemnością zabezpieczyć?

Dlaczego katalizatory są tak często kradzione?

Wiele osób zastanawia się nad tym, z jakiego tak właściwie powodu to właśnie taki element, jak katalizator jest tak często kradziony. W końcu jego wycięcie wymaga nie tylko dość sporo pracy, lecz jest zadaniem bardzo ryzykownym, ponieważ katalizator znajduje się pod autem.
Jak się okazuje, jest to element, który zawiera w sobie naprawdę ogromne ilości metali szlachetnych. Powoduje to, że katalizatory sprzedawane są za spore sumy na skupach złomu. Przyjmuje się, że najdroższe katalizatory mogą na skupie kosztować nawet 2-3 tysiące złotych. Biorąc pod uwagę, że wycięcie trwa nie więcej niż pół godziny, to zarobek jest naprawdę duży.

jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą

jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą?

Oczywiście dla kierowcy kradzież katalizatora z jego samochodu oznacza ogromne problemy. Przede wszystkim unieruchamia to samochód, ponieważ katalizator to istotna część układu wydechowego, bez której nie można poruszać się po drogach. Po drugie, jest to element naprawdę drogi — kosztuje znacznie więcej niż suma, którą złodziej otrzyma na skupie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą katalizatora.
Jak zatem zabezpieczyć auto przed taką kradzieżą? Na samym początku warto się zastanowić, jak auto będzie na noc parkowane. Poleca się wybranie miejsca przy ścianie, krawężniku czy też żywopłocie. Auto podczas kradzieży trzeba podnieść więc jakiekolwiek utrudnienie tego zadania, będzie zniechęcało złodzieja przed podejmowaniem prób wycięcia katalizatora.
Dobrym pomysłem będzie zastosowanie alarmu, który będzie w stanie wykryć podniesienie auta, co spowoduje naprawdę wiele hałasu i przepłoszy złodzieja. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie katalizatora specjalną osłoną, która przy próbie przecięcia jej wydawać będzie naprawdę ogromny hałas. Spowoduje to zaalarmowanie sąsiadów i przechodniów, a tym samym przepłoszenie złodzieja.

Poprzedni post
Tuning Show Expo Kraków – 09.10.2021 – Galeria
Następny post
Czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym oraz rondo?