15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie ?

Każdy kierowca doskonale wie, że jazda po drogach publicznych oznacza podporządkowywanie się aktualnie panującym przepisom ruchu drogowego. Nikt nie ma większych problemów z tym, aby wymienić te dotyczące, chociażby prędkości maksymalnych. Często jednak spotkać się można z opinią, że na autostradach obowiązuje nie tylko maksymalna, lecz również minimalna prędkość. Czy tak jest naprawdę?

minimalna prędkość na autostradzie

minimalna prędkość na autostradzie

Czy istnieje prędkość minimalna na autostradzie?

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że w Polsce poruszać się można na autostradach nie szybciej niż 140 km/h. Pozwala to na bezpieczne, acz również efektywne pokonywanie międzymiastowych odległości. Czy jednak istnieje prędkość minimalna, z którą można się po takiej drodze poruszać? Wiele osób sądzi, że tak, a jest nią wartość 40 km/h. Jak się jednak okazuje, minimalna prędkość na autostradzie nie istnieje i nie ma jej w kodeksie o ruchu drogowym.

 

Minimalna prędkość na autostradzie nie istnieje ( nie jest określona w kodeksie drogowym)

 

Jednak należy zauważyć że: Jeżeli pojazd którym się poruszamy nie osiąga prędkości 40km/h nie można takim pojazdem wjechać na autostradę ( np traktor czy kombajn )

Czy istnieje prędkość minimalna na autostradzie?

Czy istnieje prędkość minimalna na autostradzie?

Dlaczego minimalna prędkość na autostradzie jest nielogiczna?

Jeśli przyjrzeć się koncepcji minimalnej prędkości na autostradzie nieco bliżej, da się zauważyć, że sam pomysł wydaje się nieco nielogiczny. Przyjmijmy na chwilę, że faktycznie jest takie ograniczenie i wynosi ono wspomniane 40 km/h. Co wtedy w sytuacji, gdy auto dozna awarii i musi poruszać się wolniej? Czy trzeba za wszelką cenę rozpędzić się uszkodzonym pojazdem powyżej tej prędkości? Podobnie nielogicznym pomysłem wydaje się to w przypadku korka, który przecież na autostradzie występuje. Czy w takim korku wszyscy poruszający się w ślimaczym tempie kierowcy powinni otrzymać mandaty?

Art. 2. pkt. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi:

autostrada – droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep

Jednak mowa tutaj o parametrach pojazdu który porusza się autostradą a nie o prędkości poniżej której nie wolno nam schodzić.

autostrada prędkość minimalna

autostrada prędkość minimalna

Czy zawsze możne jechać z maksymalną prędkością?

Jeśli analizuje się prędkość maksymalną i minimalną na autostradzie, pamiętać trzeba o tym, że nie można iść w tym wypadku w drugą skrajność, czyli zawsze poruszać się po tej drodze z maksymalną prędkością. Co w sytuacji, gdy zacznie padać deszcz albo śnieg, czy też zapanuje duża mgła? Czy wtedy też powinno się jechać z maksymalną prędkością na poziomie około 140 km/h? Oczywiście nie, ponieważ najważniejszą zasadą poruszania się po drodze szybkiego ruchu, jaką jest autostrada, lecz również dotyczy się to każdej innej drogie, jest dostosowanie swojej prędkości do warunków. Prędkość maksymalna określona jest w sytuacji, gdy są one idealne. Jeśli jednak spadnie widoczność, czy też przyczepność, powinno się ją zmniejszyć do bezpiecznego poziomu.

na autostradzie można jechać z prędkością 140 km/h

na autostradzie można jechać z prędkością 140 km/h

SILNICZEK KROKOWY
Poprzedni post
Co to jest silniczek krokowy ? oraz objawy uszkodzonego silnika krokowego
jak rozpoznać zużyte sprzęgło
Następny post
Jak rozpoznać zużyte sprzęgło?