15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
napięcie ładowania akumulatora

Napięcie ładowania akumulatora

Akumulator samochodowy nie bez kozery bywa nazywanym sercem pojazdu. Jego bazową funkcją jest odpowiednie zapewnienie energii elektrycznej, która jest niezbędna do uruchomienia silnika spalinowego, a ponadto – całego pojazdu. Warto nadmienić, że odpowiada również za zasilanie wielu podzespołów w chwili, gdy jego jednostka napędowa nie jest w stanie pracy. Nie jest w tym nic dziwnego, że kondycja takowego elementu wywiera bezpośredni wpływ na odpowiednie funkcjonowanie auta, a kwestia żywotności naszego akumulatora to poważny problem dla każdego kierowcy.

Jakie napięcie powinien mieć akumulator?

Prawidłowe napięcie akumulatora powinno mieć w spoczynku zakres 12,4 – 12,8 V i takowe należy traktować jako te prawidłowe. Im bliżej dolnych granic, tym większe będzie ryzyko, że akumulator może mieć za mało energii, aby odpalić silnik. Napięcie ładowania akumulatora warto sprawdzać regularnie, szczególnie po weekendzie lub urlopie, czyli wtedy, gdy nie korzystamy z samochodu, a także w cza

się upałów, które niewątpliwie sprzyjają niekorzystnie na rozładowywanie się akumulatora. W sytuacjach takich, gdy napięcie zbliży się do dolnych granic prawidłowego zakresu, trzeba podładować akumulator za pomocą nowoczesnych i inteligentnych prostowników. Jedną z głównych przyczyn rozładowań akumulatora są także podwyższone wartości natężenia postojowe. Poziom takowego natężenia warto sprawdzić za niewielką opłatą u elektromechaników.

Napięcie akumulatora w stanie spoczynku powinno mieć 12,4 – 12,8 V natomiast gdy odpalimy samochód i załączy się alternator powinniśmy osiągnąć wartość ok 14,0 – 14,5 wolta.

jakie napięcie powinien mieć akumulator

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu pomiarowego w naszym garażu i nie jesteśmy zdecydowani wydawać równowartości prawie połowy ceny akumulatora na zakup, to warto znaleźć odpowiedni warsztat. Każdy rzetelny i fachowy mechanik będzie miał odpowiednie urządzenia, który służą do pomiarów i będzie on wiedział jak skutecznie go użyć. Cała taka usługa, która ma za zadanie sprawdzić odpowiednie napięcie, będzie trwać tylko parę chwil i będzie to zdecydowanie dobra pomoc w diagnozie naszego akumulatora. Jeśli mowa o wskazaniach poniżej minimalnych wartości, to serwis zaoferuje sprzedaż nowego akumulatora już na miejscu i bez potrzeby odwiedzania sklepów. Dodatkowo montaż części wliczone będzie w cenę akumulatora. Jest to zdecydowanie wygodna i tania opcja i warto się na nią zdecydować.

Poprzedni post
Co to jest i jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
parujące szyby w aucie
Następny post
Parujące szyby w aucie – jak sobie z tym poradzić ?