15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce

Jeśli chce się podróżować samochodem z małym dzieckiem, trzeba stosować się w tym wypadku do odpowiednich przepisów w zakresie przewożenia malucha w foteliku. Wielu rodziców zadaje sobie w tym momencie pytanie, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Jak wygadają w tym wypadku przepisy?

Kiedy dziecko musi jeździć na foteliku?

Na samym początku warto sobie zdać pytanie, w jakich sytuacjach i kiedy dziecko musi podróżować w foteliku? Jak się okazuje, przepisy są w tym wypadku bardzo precyzyjne i nie sposób jest się pomylić, a tym samym narazić malucha na niebezpieczeństwo.
Jeśli dziecko ma mniej niż 3 latka, musi podróżować w specjalnym foteliku. To samo dotyczy dzieci starszych, które mają jednak mniej niż 150 centymetrów wzrostu. Często jednak takie maluchy są już nieco większe i zwyczajnie ich rozmiar powoduje, że foteliki są dla nich zbyt małe. Co w taki wypadku zrobić? Przyjmuje się, że może być zastosowana w takim wypadku specjalna podkładka.

fotelik samochodowy przepisy

fotelik samochodowy

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Przepisy mówią, że jest to możliwe, jeśli maluch ma mniej niż 150 centymetrów, lecz jego waga przekracza 22 kilogramy.

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce

Kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

Najważniejszym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, to od kiedy dziecko może podróżować w samochodzie bez fotelika i podstawki? Kiedy może jechać w zwykłym fotelu samochodowym i być przypiętym pasami? Oczywiście najprostszą odpowiedzią jest przekroczenie wymaganego wieku oraz wzrostu, lecz czy istnieją pewne odstępstwa od przepisów, gdy teoretycznie dziecko nadal powinno jeździć w foteliku? Jak się okazuje tak.

fotelik samochodowy

fotelik samochodowy

W sytuacji, gdy maluch ma większą masę ciała niż przewidziana w foteliku i podkładce, więc podróż w nich byłaby dla niego nieprzyjemna, istnieje możliwość zrezygnowania z nich. Podobnie w sytuacji, gdy dziecko będzie miało zaświadczenie od lekarza, że ma np. problemy z kręgosłupem uniemożliwiające mu jeżdżenie w foteliku lub na podkładce. Oczywiście taki dokument trzeba mieć zawsze ze sobą na wypadek kontroli drogowej. Ostatnią sytuacją, gdy możliwe jest warunkowe przewożenie dziecka bez fotelika, to gdy na tylnej kanapie jedzie trójka dzieci i zwyczajnie nie ma miejsca na dostawienie kolejnego fotelika lub podkładki. Jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne, lecz dopuszczalne.

Poprzedni post
Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?
szyby atermiczne
Następny post
Co to są szyby atermiczne?