15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jakie prawo jazdy są potrzebne do prowadzenia kampera?

Kamper to jeden z najpopularniejszych samochodów dla fanatyków obozów i kempingów. Mimo że zwykle może przewieźć jedynie pięć osób, pojazd ten jest bardzo pojemny i można przewieźć nim masę bagaży, czy innych potrzebnych rzeczy. Wiele osób jednak zastanawia się, czy potrzebne im specjalne prawo jazdy na kampera. Wbrew pozorom nie, do prowadzenia większości pojazdów tego typu wystarczy standardowe prawo jazdy kategorii B.

prawo jazdy na kampera

prawo jazdy na kampera

Krawo jazdy na kampera – jakie warunki musi spełniać wóz, aby prowadzić go posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B?

Zależność jest bardzo prosta – jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3500 kilogramów, wtedy wystarczy nam powszechne prawo jazdy kategorii B. Nie musisz się martwić tym, czy Twój camper wpisuje się w te wymagania, ponieważ zdecydowana większość pojazdów tego typu nie przekracza 3,5 tony DMC. Łatwiej wymienić te, które ją przekraczają, niż te, którymi można jeździć bez dodatkowych uprawnień. Niewielu natomiast zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda prawnie przewóz przyczepy camperem. Kodeks ruchu drogowego twierdzi, że tak długo jak łączna masa rzeczywista pojazdu i przyczepy nie przekracza 3500 kilogramów, nie potrzeba dodatkowych uprawnień do prowadzenia takiego zespołu pojazdów – nawet gdy ich dopuszczalna masa całkowita znacznie przekroczy tę sumę. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na prowadzenie cięższego campera, nawet gdy mają taką potrzebę.

Jakie prawo jazdy na campera przekraczającego 3500 kilogramów DMC?

Prowadzenie campera przekraczającego określoną w prawie o ruchu drogowym wagę 3500 kilogramów wymaga prawa jazdy kategorii C, którego używa się do prowadzenia samochodów ciężarowych. Istnieje jednak pewno niedociągnięcie prawne, które wywołuje spór u kierowców. Campery są bardzo często rejestrowane jako „specjalny pojazd kempingowy”, więc formalnie nie zaliczają się ani do samochodów osobowych, ani ciężarowych, których prowadzenie bez prawa jazdy kategorii C jest legalne tylko jeśli ich DMC nie przekracza 3,5 tony. W praktyce jednak, lepiej nie spierać się o to z władzami, aby uniknąć dodatkowych wydatków i straty czasu poświęconej na sprawę sądową, ponieważ szanse na wygranie jej są bardzo niskie.

jak podłączyć prostownik
Poprzedni post
Jak podłączyć prostownik do akumulatora
SILNICZEK KROKOWY
Następny post
Co to jest silniczek krokowy ? oraz objawy uszkodzonego silnika krokowego