15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
wyciek płynu chłodniczego

Wyciek płynu chłodniczego w samochodzie

Nie każdy kierowca o tym wie, lecz pośród różnego rodzaju płynów krążących w samochodzie jednym z najważniejszych jest płyn chłodniczy. Do czego konkretnie jest on wykorzystywany, a także, z czym wiąże się jego nieprawidłowa ilość? Na koniec warto jeszcze dowiedzieć się, co zrobić, gdy płynu jest za mało?

Jakie mogą być przyczyny?

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o ubytek płynu chłodniczego, to jakie mogą być przyczyny tego zjawiska? Co konkretnie sprawia, że płynu ubywa?
Zdecydowanie najczęściej spotykanym objawem jest po prostu mechaniczne uszkodzenie układu chłodzącego np. rozszczelnienie się chłodnicy lub też jednego z wężyków doprowadzających do niej płyn. Często również zdarza się i tak, że uszkodzeniu ulega uszczelka pod głowicą i płyn jest spalany przez silnik.

Wyciek płynu chłodniczego – objawy

Żeby poprawnie określić źródło problemu z nieprawidłową ilości płynu, najpierw trzeba stwierdzić, jakie objawy daje taki ubytek płynu chłodniczego. Najbardziej oczywistym objawem jest oczywiście sytuacja, gdy pod przednim grillem auta znajdzie się dużą plamę cieczy. Innego typu wyraźnie wskazującym na taki problem objawem jest wyraźne grzanie się silnika podczas jazdy. W takiej sytuacji w układzie jest za mało płynu, aby efektywnie odprowadzić z silnika ciepło. Na koniec dobrze jest również od czasu do czasu zaglądać zbiorniczka wyrównawczego, aby móc sprawdzić, na jakim jest on poziomie.

przyczyny ubytku płynu chłodniczego

przyczyny ubytku płynu chłodniczego

Z czym wiąże się wyciek płynu chłodniczego?

Skoro już wiadomo, jakie mogą być przyczyny ubywającego płynu chłodzącego, a także jakie są tego objawy, trzeba się teraz zastanowić nad tym, czym grozi jazda z nieprawidłowo działającym układem chłodniczym. Rzecz jasna w każdej chwili taka podróż może się zakończyć, ponieważ taki silnik albo się przegrzeje i będzie musiał ostygnąć, albo też zupełnie się uszkodzi, co wiązać się będzie ze sporymi kosztami naprawy.

ucieka płyn chłodniczy

ucieka płyn chłodniczy

Co zrobić, gdy ucieka płyn chłodniczy?

Na koniec pozostaje najważniejsza kwestia, czyli co powinno się zrobić, jeśli w posiadanym samochodzie dochodzi do wyciekania płynu chłodniczego? Jeśli jest się w podróży i nie ma się możliwości szybkiego usunięcia problemu, pozostaje oczywiście dolewanie płynu do układu, do czasu aż dojedzie się do warsztatu. Jeśli jednak korzysta się z auta w mieście, czym prędzej należy pojechać nim na naprawę, która usunie problem i zabezpieczy auto przed uszkodzeniem.

Co zrobić, gdy ucieka płyn chłodniczy?

Co zrobić, gdy ucieka płyn chłodniczy?

 

wymiana filtra kabinowego
Poprzedni post
Wymiana filtra kabinowego w samochodzie
Następny post
Co to jest i jak działa odcinkowy pomiar prędkości?