15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Za dużo oleju w silniku

Powszechnie wiadomo, że silnik samochodowy musi pracować z dostatecznie dużą ilością oleju. Bez niego smarowanie będzie zbyt słabe, a to prowadzić będzie do ogromnego ryzyka uszkodzenia jednostki napędowej. Co jednak w sytuacji, gdy oleju będzie za dużo? Czy będzie to szkodliwe dla silnika, a także jak się w takiej sytuacji zachować?

Jakie są skutki zbyt dużej ilości oleju w silniku?

Każdy wie, że olej w silniku to podstawa jego poprawnego działania. Jak się jednak okazuje, kluczem w tym wypadku jest to, aby nie było go ani za mało, lecz również za dużo. Do czego może doprowadzić za duża ilość oleju w silniku?
Skutki zbyt dużej ilości oleju mogą szybko okazać się katastrofalne, ponieważ oznaczać to może rozszczelnienie się jednostki z powodu uszkodzenia uszczelek, a tym samym powstanie wycieków oleju, co rzecz jasna spowoduje zatarcie jednostki.
Szczególnie groźnym zjawiskiem jest tzw. rozbieganie silnika, które następuje w chwili dostania się oleju do komory spalania. W tej sytuacji silnik zaczyna sam się wkręcać na wysokie obroty, bez możliwości jego zatrzymania. Stać się tak może, gdy oleju będzie za dużo.

za dużo oleju w silniku

za dużo oleju w silniku

Jak sprawdzić poziom oleju?

Jak zatem widać, za duża ilość oleju w silniku może mieć naprawdę katastrofalne skutki. Warto więc wiedzieć, jak się sprawdza poziom oleju i jak rozpoznać, że jest go w silniku za dużo. Jak zatem dokonać takiej kontroli?
Na szczęście upewnienie się, ile oleju znajduje się w silniku, jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego specjalną miarkę, czyli tzw. bagnet, który umieszczony jest przy silniku. Po jego wyciągnięciu na miarce pokaże się poziom oleju. Wskazać on może sytuacje, gdy oleju będzie za mało, lecz również pokaże, gdy będzie go stanowczo za dużo. Widoczne to będzie w sytuacji, gdy poziom oleju daleko wykroczy poza skalę miarki.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Jak sprawdzić poziom oleju?

Jak spuścić nadmiar oleju?

Skoro już wiadomo, jak sprawdzić poziom oleju w silniku, a także, jakie mogą być skutki jego nadmiaru, warto się teraz dowiedzieć najważniejszego, czyli jak usunąć zbyt dużą ilość oleju z silnika. Czy jest na to jakiś sposób?
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby udanie się do warsztatu, gdzie fachowcy w ciągu kilku minut skutecznie przeprowadziliby całą operację. Często jednak jest to niemożliwe, ponieważ zbyt duża ilość oleju w silniku mogłaby spowodować zniszczenia nawet podczas kilkukilometrowej jazdy do warsztatu. Z tego też powodu warto wiedzieć, jak wykonać to zadanie samodzielnie. Na szczęście jest ono dość prost, ponieważ wystarczy tylko dostać się pod spód auta, a konkretniej mówiąc do miski olejowej, a następnie odkręcić korek spustowy, co spowoduje wydostanie się oleju z miski olejowej.

Jak spuścić nadmiar oleju?

Jak spuścić nadmiar oleju?

Android Auto
Poprzedni post
Co to jest Android Auto i do czego służy ?
Następny post
Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je sporządzić?