15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
zgubione prawo jazdy

Zgubione prawo jazdy

Prawo jazdy jak każdy dokument potwierdzający Twoją tożsamość jest dokumentem, który gdy wpadnie w niepowołane ręce może przysporzyć wielu problemów. I nie jest tu mowa o mandacie za nieposiadanie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz mieć przy sobie dokumentu i nie grozi Ci za to żadna kara. Zgubiony dokument ze zdjęciem może stanowić łakomy kąsek dla osób, które nie są za pan brat z prawem. Możesz narazić się na to, że ktoś weźmie kredyt na Ciebie, bądź opróżni Twoje konto bankowe.

Co trzeba zrobić, gdy zgubisz prawo jazdy?

Jeśli zauważyłeś, że Twoje prawo jazdy zniknęło, to w mgnieniu oka idź do banku i zablokuj ten dokument. Jest to pierwszy i podstawowy krok. Zyskasz pewność, że Twoje środki pieniężne są bezpieczne i nikt nie obciąży Cię pożyczką. A czy zgłosić to policji? Jeśli wiesz, że sam zgubiłeś dokument, to nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu na policję. Natomiast, jeśli ktoś ukradł Ci prawo jazdy, to wówczas należy to zgłosić. Jeśli zgubiłeś prawo jazdy będąc zagranicą to udaj się od razu na policję. Warto także zgłosić ten fakt w ambasadzie lub konsulacie, aby otrzymać zaświadczenie, z którym będziesz mógł spokojnie wrócić do kraju.

gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy

gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy

Zgubione prawo jazdy – gdzie wyrobić duplikat?

Jeśli zastrzegłeś już dokument, to teraz powinieneś jak najszybciej wyrobić sobie wtórnik prawa jazdy. Wydanie wtórnika wymaga od Ciebie udania się do urzędu miejskiego bądź możesz załatwić tą sprawę internetowo. Jeśli wybierasz pierwszą opcję to musisz na miejscu wypełnić wniosek o wydanie duplikatu prawa jazdy. Do wniosku dołączyć musisz aktualne zdjęcie, dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz potwierdzenie opłaty. Jeśli nie masz polskiego obywatelstwa to dodatkowo potrzebny będzie paszport lub karta pobytu. Dokumenty, które musisz wypełnić składając wniosek przez ePUAP są takie same. Musisz wypełnić wniosek, zeskanować go i załączyć jako plik wraz z potwierdzeniem zapłaty. Zdjęcie może być w formie elektronicznej, bądź możesz dosłać je pocztą.

duplikat prawa jazdy

duplikat prawa jazdy

Ile kosztuje wyrobienie duplikatu prawa jazdy?

Koszt wydania prawa jazdy po raz pierwszy oraz wtórnika jest taki sam i wynosi 100,50 zł. Opłatę uiszcza się w kasie urzędu, jeśli składasz wniosek na miejscu, bądź możesz zrobić to przez Internet i załączyć wydruk potwierdzenia z banku jako dowód zapłaty. Należy pamiętać, że opłata je podzielona na dwie części i każdą należy wpłacić na oddzielne konta.

 

Regeneracja alternatora
Poprzedni post
Regeneracja alternatora w samochodzie
Następny post
Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?