15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
zielone tablice rejestracyjne

Czym są zielone tablice i kto jest zobowiązany do ich stosowania?

Jeszcze do niedawna z zielonych tablic korzystali przede wszystkim dealerzy, producenci oraz instytucje badawcze, które przeprowadzały jazdy testowe. Jednak wraz ze zmianami, które weszły w życie w roku 2020, zielone tablice są obecnie wydawane również pojazdom elektrycznym i wodorowym. Co oznacza zielona rejestracja i kto może zostać jej użytkownikiem?

Czym są zielone tablice rejestracyjne?

Od 1 stycznia 2020 roku każdy właściciel nowo zarejestrowanego pojazdu elektrycznego czy wodorowego otrzymuje zieloną tablicę rejestracyjną. Tak naprawdę kolor to jedyna cecha, która odróżnia tablicę ekologicznych pojazdów od tych standardowych. Oznacza to, że system oznaczeń województw pozostaje taki sam. Warto wiedzieć, że w przypadku zielonych tablic rejestracyjnych umieszczone zostały na ich powierzchnię także specjalne naklejki legalizacyjne. Takie naklejki mogą mieć dwa kolory czerwony oraz żółty. Czerwone stosowane są przy samochodach elektrycznych, natomiast żółte w przypadku aut napędzanych wodorem. Takie kolorowe naklejki to alternatywa dla wydawanych wcześniej kierowcom naklejek na szyby, która w opinii wielu prowadzących pojazdy było bardzo niepraktyczne w zastosowaniu i dość często utrudniały jazdę.
Posiadanie zielonych tablic wiąże się z pewnego rodzaju przywilejami. Kierowcy posiadający w pojeździe niestandardowe tablice rejestracyjne mają prawo do jazdy buspasem, mogą bezpłatnie korzystać z postoju w strefie płatnego parkowania oraz posiadają możliwość wjazdu do stref czystego transportu. Choć ten ostatni przywilej ze względu na ograniczoną ilość takich miejsc jest raczej rzadko wykorzystywany.
Zielone tablice rejestracyjne dostępne są zarówno w wersji klasycznej jednorzędowej, jak i jednorzędowej skróconej czy dwurzędowej (wykorzystywanych w przypadku motocykli i skuterów). Warto wspomnieć tutaj o tym, że zgodnie z przepisami zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych, dla ekologicznych pojazdów wydawane są w kolorze zielonym, nie dotyczą hybryd typu plug-in.

Zielone tablice

Audi e-tron Sportback (fot. https://www.instagram.com/gri_cars/)

Zielona tablica rejestracyjna a działalność dilerów, producentów i instytutów badawczych

Zanim auta ekologiczne otrzymały zielone tablice, przeznaczone były one wyłącznie do użytku dealerów, producentów oraz instytutów badawczych. Zgodnie z zamierzeniami odmienne kolorystyka tablic rejestracyjnych miała ułatwiać organizacje jazd testowych czy etapowe konstruowanie pojazdów. W takich przypadkach jeden zestaw tablic rejestracyjnych był przypisany nawet do kilku pojazdów, dzięki czemu nie było konieczności uciążliwe rejestracji osobno każdego pojazdu. Zarówno dealerzy, jak i producenci, czy instytuty badawcze w dalszym ciągu korzystają z zielonych tablic. Wbrew pozorom odróżnienie ich od tych, które wykorzystywane są przez właścicieli pojazdów ekologicznych, nie jest trudne. Profesjonalne tablice posiadają białe tło i zieloną czcionkę, dodatkowe ciąg liczbowy w drugiej części wytłoczenia przydzielany jest literą P. Już na pierwszy rzut oka widać, że taka rejestracja jest znacznie bardziej złożona niż ta, która przypisana jest tego samochodu ekologicznego.

przegląd samochodu po terminie
Poprzedni post
Przegląd samochodu po terminie oraz kara za brak przeglądu
czujniki ciśnienia w oponach
Następny post
Jak działają czujniki ciśnienia w oponach?