15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Ciągnik balastowy

Czym jest ciągnik balastowy?

Sporo osób nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego, jak wiele jest na rynku różnego rodzaju samochodów ciężarowych. Dla laika wszystkie one to po prostu TIR-y, co jednak w wielu przypadkach jest sporym błędem. Dobrym przykładem ciekawego modelu samochodu ciężarowego jest ciągnik balastowy. Czym jest taki pojazd oraz do czego jest on wykorzystywany?

Co to jest ciągnik balastowy

Co to jest ciągnik balastowy

Co to jest ciągnik balastowy?

Patrząc na typowy ciągnik balastowy już na pierwszy rzut oka widać, że ma się do czynienia z pojazdem nietypowym. Jego budowa jest nieco inna niż w przypadku klasycznego samochodu ciężarowego, ponieważ zamiast zwartej i prostej budowy wyposażony jest on w dodatkowe elementy za szoferką. Czym są te elementy i do czego są wykorzystywane?
Na tylnej części auta, dokładnie nad tylną osią pojazdu, umieszczone są specjalne pojemniki z balastem, które wykorzystywane są do dociążenia kół napędowych ciągnika. Z reguły stosowane są tam pojemniki z piaskiem, lecz równie często spotkać się można z balastem w postaci wody, a nawet bloków betonowych lub stalowych. Jaki jest cel stosowania takiego dociążenia? Ciągnik balastowy wykorzystywany jest do transportowania naprawdę ciężkich elementów. Sprawia to, że konieczne jest dociążenie jego osi napędowej, aby powstała odpowiednia siła uciągu zdolna do ruszenia i transportowania ponadnormatywnego ładunku. Gdyby nie ten dodatkowy balast niedociążone koła zwyczajnie kręciłyby się w miejscu, powodując jedynie zakopywanie się ciągnika lub też uszkodzenie jego opon.

Biągnik balastowy

Biągnik balastowy

Do czego wykorzystywany jest ciągnik balastowy?

Jak więc widać po powyższym opisie ciągnik balastowy to naprawdę szczególny rodzaj samochodu ciężarowego. Warto się jednak teraz jeszcze na sam koniec zastanowić nad tym, co może być przy pomocy takiego samochodu ciężarowego transportowane. Do czego konkretnie te pojazdy są wykorzystywane?
Pojazdy te przeznaczone są do holowania szczególnego rodzaju przyczep wieloosiowych oraz specjalnych modeli niskopodłogowych. Co konkretnie może być takimi naczepami przewożone? Wykorzystywane są one do transportowania ponadnormatywnych ładunków, których masa przekracza 100 ton. Może to być jedna z maszyn rolniczych, czyli np. traktor lub żniwiarka, a także walec drogowy czy też po prostu jeden z dużych elementów budowlanych.

pilot pojazdów nienormatywnych
Poprzedni post
Kim jest i czym się zajmuje pilot pojazdów nienormatywnych?
Następny post
Kto to jest i czym się zajmuje diagnosta samochodowy?