15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
co grozi za brak przeglądu

Co grozi za brak ważnego przeglądu?

Na każdym kierowcy ciąży kilka obowiązków w zakresie użytkowania przez niego auta. Oczywiście niezbędne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów o ruchu drogowym, czyli np. przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości. Oprócz tego auto musi być wyposażone w odpowiednie elementy, takie jak np. gaśnica. To, co jednak jest niezwykle ważne to fakt, że auto musi być dopuszczone do ruchu poprzez przejście przez niego przeglądu. Co jednak grozi kierowcy, jeśli auto nie będzie miało ważnego przeglądu?

Jaka jest kara za brak przeglądu ?

Jaka jest kara za brak przeglądu ?

Dlaczego przegląd jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaka jest kara za brak przeglądu, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest on tak ważny i co jaki czas powinno się go przeprowadzać.
Przegląd auta jest istotny z tego powodu, że określa to, czy dane auto może poruszać się po drogach. Z biegiem czasu pewne elementy samochodu ulegają uszkodzeniu, co powoduje, że nie jest on bezpieczny i nie można nim jeździć bez wykonania odpowiednich napraw. Podczas przeglądu auto sprawdzane jest właśnie pod takim kątem, dzięki czemu jeżdżenie po drogach jest zwyczajnie bezpieczniejsze. Według obowiązujących przepisów przegląd trzeba przeprowadzać raz do roku.

co grozi za brak przeglądu

co grozi za brak przeglądu

Co grozi za brak przeglądu?

Czasem jednak w wyniku nieuwagi czy też celowego działania, gdy kierowca nie jest pewien stanu swojego auta, przegląd nie jest wykonywany w terminie. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy brak ważnego przeglądu będzie niósł ze sobą jakieś konsekwencje. Jak to więc wygląda?
Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że pojazd nie ma przeglądu, czyli, innymi słowy, nie jest dopuszczony do ruchu, to kierowca otrzyma z tego tytułu mandat w wysokości 500 złotych. Jak się jednak okazuje, nie jest to koniec problemów, ponieważ oprócz mandatu zatrzymany zostanie również dowód rejestracyjny, a także nie będzie można danym autem kontynuować podróży, co oznaczać będzie konieczność skorzystania z usług lawety. To jak można się łatwo domyślić kolejne setki złotych. Co więcej, auto trzeba będzie zawieźć do stacji kontroli pojazdów, gdzie zostanie wykonane badanie techniczne.
Jak więc widać, brak takiego badania to naprawdę wiele poważnych problemów. Lepiej jest ich unikać i pilnować terminu, gdy powinno się pojechać na taki przegląd. Zaoszczędzi się dzięki temu czas, lecz również sporo pieniędzy.

Co grozi za poruszanie się samochodem, który nie ma przeglądu ?

  • mandat 500zł
  • zabranie dowodu rejestracyjnego
  • dalszy zakaz poruszania się pojazdem
  • konieczność odholowania samochodu lawetą
ograniczenia prędkości w polsce
Poprzedni post
Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce?
Następny post
ile czynnika do klimatyzacji ?