15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
ograniczenia prędkości w polsce

Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce?

Choć dla wielu kierowców elementarną wiedzą jest ta dotycząca ograniczeń prędkości, to jednak nadal zdarzają się takie osoby, które nie wiedzą, ile można jechać na autostradzie czy też drodze szybkiego ruchu. Warto więc sobie przypomnieć od czasu do czasu obowiązujące przepisy i to, jakie są ograniczenia prędkości w Polsce. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach, a także co może się stać, jeśli tych przepisów nie będzie się przestrzegało?

Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce?

OpenClipart-Vectors / Pixabay

Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce?

Zanim wyjedzie się na drogę, nie tylko w daleką podróż, lecz również np. do pracy, warto przypomnieć sobie, ile wynoszą obowiązujące w Polsce ograniczenia prędkości.
Oczywiście standardowym ograniczeniem jest to obowiązujące w strefie zabudowanej, czyli 50 kilometrów na godzinę. Jeśli wjedzie się do strefy zamieszkania, wtedy ograniczenie zmniejsza się aż do 20 kilometrów na godzinę.
Jak to jednak wygląda na drogach szybkiego ruchu? Jaki jest limit prędkości na autostradach w Polsce? Jeśli wjedzie się na autostradę, można podróżować po niej aż 140 km/h. W przypadku drogi ekspresowej ograniczenie to wynosi 120 km/h. W przypadku ekspresówki jednojezdniowej lub drogi dwupasmowej w obu kierunkach ograniczenie wynosi 100 km/h.
Zdecydowanie najczęściej spotykaną drogą jest jednak

ograniczenia prędkości w polsce

ograniczenia prędkości w Polsce

.

Jakie można dostać mandaty za przekroczenie prędkości?

Jak zatem widać, ograniczenia prędkości w Polsce są dość logiczne i nikt nie powinien mieć problemu z ich zapamiętaniem. Jeśli jednak ktoś celowo lub przypadkowo prędkość przekroczy, musi się liczyć z określonego rodzaju konsekwencjami. Jakimi konkretnie?
Zwykle policja nie zwraca uwagi na kierowców, którzy przekraczają prędkość o około 10 km/h. Jeśli jednak przekroczy się ją znacznie więcej np. o 20-30 km/h, wtedy liczyć się trzeba z tym, że nałożony zostanie na taką osobę mandat w wysokości nawet 300 złotych wraz z 4 punktami karnymi.
To oczywiście nie koniec, ponieważ dalsze przekraczanie prędkości wiąże się z jeszcze bardziej surowymi karami. Przykładowo przekroczenie prędkości o 50 km/h to mandat w wysokości 500 złotych i aż 10 punktów karnych. Policja ma również możliwość zatrzymania takiemu kierowcy prawa jazdy na trzy miesiące, co jest karą naprawdę dotkliwą, szczególnie jeśli uprawnienia do kierowania samochodu są potrzebne w celach zawodowych.

Poprzedni post
Wymiana oleju w skrzyni biegów DSG
co grozi za brak przeglądu
Następny post
Co grozi za brak ważnego przeglądu?