15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
co ile wymiana oleju

Co ile wymiana oleju w samochodzie?

Użytkowanie samochodu to nie tylko przyjemność z podróżowania i ogromna wygoda podczas codziennego przemieszczania się, lecz również pewne obowiązki wynikające ze zwyklej eksploatacji tej maszyny. Jedną z najważniejszych spraw jest oczywiście to, aby regularnie wymieniać w silniku olej. Dlaczego jest to tak ważne, a także co ile wymiana oleju jest koniecznością?

Dlaczego olej w silniku jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, co ile kilometrów trzeba dokonać wymiany oleju silnikowego, najpierw trzeba się zastanowić nad tym, dlaczego jest on tak ważny, a także czym grozi jego kiepska jakość lub też nieprawidłowa ilość?
Silnik samochodowy składa się z ogromnej ilości ruchomych części, które często pracują w naprawdę ekstremalnych warunkach. Jeśli chce się ten skomplikowany układ utrzymać w dobrej kondycji, poszczególne jego elementy muszą mieć stałe smarowanie przy pomocy oleju. Zapobiega to zatarciu się silnika, czyli jego uszkodzeniu.

co ile wymieniać olej

co ile wymieniać olej

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Jak jednak można się domyślić, od czasu do czasu olej silnikowy wymaga wymienienia na nowy. Z biegiem czasu i kilometrów, olej się przepala, wypełnia mikroskopijnymi opiłkami metalu, a także zwyczajnie traci swoje właściwości. Powoduje to, że nawet jeśli jego ilość w silniku będzie poprawna, to jednak jego działanie będzie znacznie odbiegało od tego, jak smarowany powinien być silnik.
Przyjmuje się, że olej silnikowy dla zachowania jego możliwie jak najlepszych właściwości, powinien być wymieniany raz do roku, lub też raz na około 15-20 tysięcy kilometrów. Spowoduje to, że zawsze będzie on na tyle świeży, aby nie zagrażał silnikowy, a więc nie narażał kierowcy na ogromne koszta związane z jego naprawą.

Olej powinno się wymieniać co 15 000 do 20 000 kilometrów lub według instrukcji producenta pojazdu.

wymiana oleju silnikowego

wymiana oleju silnikowego

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Jak więc widać, olej silnikowi powinien być wymieniany mniej więcej raz do roku. Jakie jednak są tego koszta? Na co trzeba się nastawiać, gdy udajemy się ze swoim pojazdem do warsztatu w celu wymiany oleju?
Sam olej nie jest specjalnie drogi, tak samo, jak i jego wymiana. Pamiętać jednak trzeba, że razem z olejem powinno się wymienić filtr oleju, a często również przy okazji filtr kabinowy czy też filtr układu dolotowego. Sprawia to, że najczęściej rachunek za taki serwis wynosi około 250 złotych.

co ile km wymiana oleju

co ile km wymiana oleju

 

Jak zmienić olej silnikowy?

Aby zmienić silnikowy musisz spuścić stary olej. W tym celu należy odwieźć samochód do warsztatu gdzie specjalista podniesie auto na podnośniku i odkręci zawór spustowy mieszczący się na misie olejowej. Zleje cały olej a następnie opuści samochód i od góry doleje odpowiednią ilość oleju do naszego samochodu.

W niektórych przypadkach mechanik także odkręci misę olejową i sprawdzi stan nagarów a także zleje całość oleju który zalega w misie olejowej.

Jak zmienić olej silnikowy samodzielnie w samochodzie krok po kroku ?

  • podnieś samochód na podnośniku lub najazdach samochodowych
  • wejdź pod samochód i odkręć nakrętkę spustową umieszczoną na misie olejowej
  • podstaw wiadro lub inny pojemnik do którego będzie ściekał olej z zaworu spustowego
  • odczekaj do zlania całego oleju z silnika
  • zakręć zawór spustowy na misie olejowej
  • opuść samochód
  • sprawdź w instrukcji samochodu ile litrów oleju mieści się w Twoim silniku
  • sprawdź w instrukcji jaki rodzaj oleju powinieneś wlać do swojego silniku ( chodzi o gęstość oraz czy to jest olej syntetyczny czy pół syntetyczny)
  • otwórz maskę, odkręć zawór od oleju i wlej odmierzoną ilość oleju po czym zakręć zawór

Czy mogę sam zmienić olej silnikowy ?

Niestety do zmiany oleju silnikowego musimy podnieść dosyć wysoko samochód do góry gdyż musimy od spodu samochodu odkręcić zawór spustowy od misy olejowy. Zwykły podnośnik nie da nam odpowiedniej ilości miejsca aby wykonać tą czynność. W domowych warunkach jedyną opcją jest zakup najazdów samochodowych ,które ułatwią nam dostęp do misy olejowej. My jednak polecamy zmienić olej samochodowy w warsztacie gdyż w domowych warunkach podniesienie samochodu do góry , oraz wejście pod jego podwozie może być dla nas niebezpieczne i może zagrozić naszemu życiu.

 

Poprzedni post
Jaki płyn hamulcowy dolać do samochodu ?
jak przechowywać opony
Następny post
Jak poprawnie przechowywać opony ?