15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jaki płyn hamulcowy dolać do samochodu ?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w jego samochodzie krąży wiele rodzajów płynów, które od czasu do czasu należy wymieniać. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba oczywiście o oleju silnikowy, lecz wcale nie mniej ważnym jest płyn hamulcowy. Co warto o nim wiedzieć, czyli jaki płyn hamulcowy dolać i jak to konkretnie zrobić?

Do czego służy płyn hamulcowy?

Zanim przejdzie się do tego, jaki rodzaj płynu hamulcowego wybrać, i jak się go powinno uzupełniać, najpierw warto poznać jego rolę w całym układzie hamulcowym. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak się okazuje, płyn hamulcowy jest właściwie najważniejszym elementem całego układu i stanowi niejako jego kręgosłup. Poprzez naciśnięcie pedału hamulca wzrasta ciśnienie płynu, który odpowiednią siłą oddziałuje na zacisk hamulcowy, a tym samym dociska klocek do tarczy, co sprawia, że auto hamuje. Bez płynu cały układ byłby bezużyteczny.

Pojemniczek na płyn hamulcowy

Pojemniczek na płyn hamulcowy – Na nakrętce oznaczenie DOT 4 oznacza jaki płyn należy wlać.

 

Jakie są rodzaje płynów hamulcowych?

Oczywiście na rynku nie ma jednego czy też nawet dwóch płynów, lecz jest ich kilka rodzajów. Różnią się one przede wszystkim maksymalną temperaturą wrzenia. Jak bowiem trzeba się dowiedzieć, jeśli płyn hamulcowy się zagotuje, wtedy traci swoje właściwości i samochód przestaje hamować. Temperatura, w której tak się stanie, jest więc najważniejszym parametrem płynu hamulcowego.

Płyn hamulcowy DOT3

Płyn hamulcowy DOT3

Zdecydowanie najbardziej podstawowym rodzajem jest model DOT 3, który temperaturę wrzenia określoną ma na poziomie 205°C. Płyn DOT4 jest płynem hamulcowym w przypadku którego temperatura wrzenia jest określana na 230°C . W przypadku samochodu sportowego, który ma nie tylko większe hamulce, lecz również i intensywniej korzysta z całego układ hamulcowego, wymagane jest stosowanie płynu o wyższej maksymalnej temperaturze. W takich autach poleca się model DOT 5.1, który wrze dopiero przy 260°C.
Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na to, że jeśli posiada się nieco starszy samochód, który wyposażony jest jeszcze w hamulce bębnowe, to z pewnością korzysta on z płynu hamulcowego o oznaczeniu R3.

Płyn hamulcowy dot 5.1

Płyn hamulcowy dot 5.1

Jest jeszcze płyn DOT4 w przypadku którego tempaeratua wrzenia wynosi od 230 do 155 stopni Celcjusza.

Rodzaje płynów hamulcowych

  • płyn hamulcowy DOT 3 – temperatura wrzenia 205°C – podstawowy płyn hamulcowy stosowany zazwyczaj w tańszych samochodach
  • płyn hamulcowy DOT 4 – temperatura wrzenia 235°C – płyn stosowanych w średniej jakości samochodach
  • płyn hamulcowy DOT 5.1 – temperatura wrzenia 260°C – stosowany w sportowych samochodach w przypadku których powstają przy hamowaniu większe temperatury

 

Nie wiesz jaki masz płyn hamulcowy ? Otwórz maskę i sprawdź na nakrętce od zbiornika płynu hamulcowego jakie jest oznaczanie Twojego płynu hamulcowego

Oznaczenie płynu hamulcowego zazwyczaj jest na nakrętce

Oznaczenie płynu hamulcowego zazwyczaj jest na nakrętce

Jak dolać płyn hamulcowy?

Jeśli wybierze się już odpowiedni dla swojego samochodu płyn hamulcowy, można przejść do jego dolewania do układu. Dolewać płyn można w sytuacji, gdy brakuje go w niewielkiej ilości i jest on jeszcze w miarę świeży. Jeśli jednak płyn ma już dwa i więcej lat, koniecznie trzeba spuścić go całkowicie z układu i wlać zupełnie nowy.

Poprzedni post
Malowanie zacisków hamulcowych
co ile wymiana oleju
Następny post
Co ile wymiana oleju w samochodzie?