15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Co to jest płukanka silnika ? – podstawowe informacje

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o serce każdego samochodu, czyli o jego silnik. Z tego też powodu każdy bardzo poważnie podchodzi do tematu okresowej wymiany oleju oraz filtra. Jak się jednak okazuje, inną wcale nie mniej istotną czynnością jest płukanie silnika. Czym jest ten zabieg i co on daje?

płukanka silnika

płukanka silnika

Co to jest płukanka silnika?

Ogólnie rzecz biorąc, płukanka silnika to zabieg polegający na wlaniu do niego odpowiedniego środka czyszczącego, którego celem jest doprowadzenie jednostki napędowej do stanu idealnej czystości.
Co jednak może się znajdować w silniku i czym się on może zabrudzić? Zarówno z oleju, jak i również ze spalanego paliwa słabej jakości, mogą wytrącać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które osiadać będą na poszczególnych elementach silnika. Ich stopniowe nagromadzania się doprowadzić może do spadku osiągów silnika a często nawet do jego uszkodzenia. Specjalna płukanka do silnika ma za zadanie usunąć takie zanieczyszczenia. Warto sobie jednak zadać pytanie, czy faktycznie warto taki środek stosować?

Dlaczego należy robić płukankę silnika?

Dlaczego należy robić płukankę silnika?

Dlaczego należy robić płukankę silnika?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli czy płukanie silnia jest bezpieczne? Wiele osób ma względem tego zabiegu poważne wątpliwości. W końcu nie co dzień dolewa się jakiegoś środka bezpośrednio do silnika. Jak się jednak okazuje, środek ten jest nie tylko bezpieczny, lecz również bardzo wskazany.
Z jakiego powodu warto go używać? Przede wszystkim dzięki niemu możliwe jest skuteczne usunięcie z silnika nagromadzonych często latami różnego rodzaju zanieczyszczeń. Często będzie to oznaczało konieczność ponownej wymiany oleju i filtra, ponieważ odklejony brud na nich osiądzie. Co dzięki temu się uzyska? Przede wszystkim bezpieczeństwo i pewność, że silnik pracuje w odpowiednich dla siebie warunkach. Przekładać się to również będzie na osiągi jednostki, a także często na zauważalny spadek spalania. Silnik powinien pracować równiej oraz gładziej, co z pewnością przełoży się na znaczną poprawę komfortu jazdy danym samochodem. Spadnie również awaryjność danej jednostki, co rzecz jasna przyczyni się do mniejszych rachunków za serwis i ewentualne naprawy zniszczonych elementów.

Uszczelka pod głowicą - objawy
Poprzedni post
Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą w samochodzie
kontrolka układu kierowniczego
Następny post
Dlaczego w samochodzie zapala się żółta kontrolka kierownicy?