15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Uszczelka pod głowicą - objawy

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą w samochodzie

Dla wielu kierowców diagnoza o uszkodzonej uszczelki pod głowicą brzmi jak wyrok. Oznacza bowiem ogromne koszta związane z remontem silnika, które często przerastają wręcz wartość całego auta. Warto więc wiedzieć nieco o tym niewielkim elemencie. Za co on konkretnie odpowiada, a także jakie są konkretnie objawy wydmuchanej uszczelki pod głowicą?

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą w samochodzie

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą w samochodzie

Dlaczego uszkodzona uszczelka pod głowicą jest problemem?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie są konkretnie objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu ten element jest tak ważny i istotny dla całego samochodu.
Uszczelka ta to element, który odpowiada za uszczelnienie połączenia głowicy silnika z jego kadłubem. Dzięki temu powstaje możliwość odpowiedniego prowadzenia po układzie oleju oraz płynu chłodzącego.
Czym grozi uszkodzenie tego elementu? Bardzo szybko silnik może utracić chłodzenie, a także smarowanie, co oznaczać będzie jego poważną awarię, a nawet zatarcie.

uszkodzona uszczelka pod głowicą

uszkodzona uszczelka pod głowicą

Uszczelka pod głowicą – objawy

Zanim jednak ruszymy do warsztatu z najczarniejszym scenariuszem w głowie, warto się najpierw upewnić, czy faktycznie ewentualne problemy z autem to uszkodzona uszczelka pod głowicą. Jakie są tego jednoznaczne objawy?
Jeśli podejrzewa się uszkodzoną uszczelkę, warto przede wszystkim zajrzeć do korka płynu chłodniczego. Powinien być od idealnie czysty. W sytuacji, gdy będzie się na nim znajdował szlam, może to oznaczać poważne kłopoty.
Innego typu bardzo istotną sprawą jest upewnienie się, czy auto nie pozostawia za sobą gęstego dymu z rury wydechowej lub też, czy nie ma na filtrze powietrza śladów oleju silnikowego. Często również zdarza się tak, że płyn chłodzący w zbiorniku wyrównawczym potrafi wyraźnie bulgotać, gdy doszło do uszkodzenia uszczelki pod głowicą.

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą

  • Wydobywający się gęsty dym z rury wydechowej
  • Zanieczyszczony płyn chłodniczy
  • Ślady oleju na filtrze powietrza


Jak dbać o uszczelkę pod głowicą?

Uszczelka pod głowicą, podobnie jak każdy inny element w samochodzie może działać nieco dłużej, jeśli tylko odpowiednio się o niego dba. Jak zatem powinno się dbać o uszczelkę?
Najważniejszą sprawą jest to, aby oszczędzać silnik, kiedy jest jeszcze zimny. Wkręcanie go na wysokie obroty w sytuacji, gdy dopiero się go uruchomiło, z pewnością nie przyczyni się do długowieczności uszczelki. Dodatkowo warto dbać o odpowiedni poziom i jakość płynu chłodniczego oraz oczywiście oleju w silniku.

Jak dbać o uszczelkę pod głowicą?

Jak dbać o uszczelkę pod głowicą?

Drogi Król
Poprzedni post
Duży fiat w teledysku kabaretu „Czwarta Fala”
Następny post
Co to jest płukanka silnika ? – podstawowe informacje