15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Czterokołowiec lekki – co warto o nim wiedzieć?

Nie każdy kierowca o tym wie, lecz od kilku lat w polskim prawie pojawiła się nowa kategoria AM, która pozwala na prowadzenie motoroweru lub czterokołowca lekkiego. Szczególnie dużej uwadze warto poddać ten ostatnim pojazd, ponieważ jest on sporą nowością na polskich drogach. Czym zatem jest czterokołowiec lekki, a także jak zdobyć na niego odpowiednie uprawnienia?

Co to jest czterokołowiec lekki?

Czym zatem jest czterokołowiec lekki, a także, z jakiego powodu pojazd ten uzyskał dla siebie odpowiednią kategorię? Jak się okazuje, według przyjętej w przepisać drogowych interpretacji, pojazd ten charakteryzuje się masą własną nieprzekraczającą 350 kilogramów, a także ograniczeniem prędkości do 45 km/h. Jest to zatem samochód o naprawdę niewielkich rozmiarach, który nie charakteryzuje się zbyt imponującymi osiągami. Nie taki jednak był cel jego powstania, ponieważ istotne było tu umożliwienie prowadzenia go osobom, które nie mogą uzyskać jeszcze klasycznego prawa jazdy na kategorie B, czyli uprawniającą do prowadzenia zwykłych samochodów.

Co to jest czterokołowiec lekki?

Co to jest czterokołowiec lekki?

Jak zdobyć prawo jazdy na czterokołowiec lekki?

Jak zatem widać, czterokołowiec lekki to naprawdę szczególny rodzaj pojazdu, który często nazywany jest także mikrosamochodem. Warto się jednak teraz zastanowić, w jaki sposób można zdobyć uprawniającą do poruszania się nim kategorie AM.
Jakie trzeba spełnić wymagania, aby stać się posiadaczem prawa jazdy na taką kategorię? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że niezbędne jest ukończenie 14 roku życia. Po drugie, wymagane jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu z grupy AM. Na sam koniec pozostaje już tylko zaliczenie krótkiego kursu w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin ćwiczeń praktycznych. Po takim przygotowaniu można podejść do egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej, czyli 32 pytań, a także z egzaminu praktycznego, potwierdzającego umiejętności prowadzenia takiego pojazdu.
Po zrealizowaniu tych czynności i spełnieniu wszystkich wymagań młody kierowca otrzyma prawo jazdy na kategorie AM, co uprawniać go będzie do poruszania się takim mikrosamochodem po drogach publicznych, z wyłączeniem oczywiście dróg ekspresowych oraz autostrad.

Jeżeli chciałbyś kupić quada ( czyli czterokołowiec lekki) a nigdy nie jeździłeś warto sprawić sobie prezent i przetestować tego typu sprzęt. Wystarczy że kupisz sobie voucher na jazdę quadami a będziesz mógł na własnej skórze przetestować tego typu sprzęt sam lub z instruktorem.

prawo jazdy na czterokołowiec lekki

prawo jazdy na czterokołowiec lekki

zatrzymane prawo jazdy w polsce a jazda za granicą
Poprzedni post
Zatrzymane prawo jazdy w Polsce – czy można jeździć za granicą?
Następny post
Co to jest tor motorcrossowy i jak wygląda ? Tory motocrossowe w Polsce