15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
czujnik położenia wałka rozrządu

Co warto wiedzieć o czujniku położenia wałka rozrządu?

Czujnik położenia wałka rozrządu jest jednym z tych elementów, które mają decydujący wpływ na właściwą pracę jednostki napędowej. To właśnie on umożliwia dokładne określenie pozycji rozrządu. Dlatego też każdy błąd czujnika położenia wałka rozrządu powinien być natychmiast identyfikowany i naprawiony.

Jak działa czujnik wałka rozrządu?

Głównym zadaniem czujnika położenia wałka rozrządu jest współpraca z sensorem wału korbowego, w efekcie czego określona zostaje precyzyjna pozycja krzywek sterujących zaworami pierwszego cylindra w stosunku do położenia wału korbowego. Być może brzmi to dość skomplikowanie, ale dzięki temu komputer sterujący może bardzo dokładnie wyliczyć właściwy moment wtrysku paliwa czy sterować z zaworem elektromagnetycznym. Co ważne to właśnie z czujnika wałka rozrządu bardzo często pochodzi sygnał informujący komputer pojazdu o tym, czy silnik został uruchomiony.

czujnik wałka rozrządu

czujnik wałka rozrządu

Jakie są najczęściej pojawiające się błędy czujnika położenia wałka rozrządu?

Czujnik położenia wałka rozrządu, podobnie jak wiele innych elementów w aucie często ulega uszkodzeniom. W tym przypadku najczęstszą usterką jest praca modułu sterującego silnika w trybie awaryjnym. Cechą charakterystyczną takiej usterki jest zapis kodu błędu, pojawiający się w rejestrze modułu. Dodatkowo cześć odpowiednich kontrolek zapala się na pomarańczowo. Za tego typu usterkę odpowiedzialne mogą być zarówno zwarcia wewnętrzne, jak i uszkodzenia mechaniczne czy uszkodzenie przewodu pod napięciem. W wyniku nieprawidłowej pracy czujnika jednostka napędowa pracuje niestabilnie, a w niektórych przypadkach może zdarzyć się nawet, że dochodzi do unieruchomienia pojazdu.

czujnik położenia wałka rozrządu objawy

czujnik położenia wałka rozrządu objawy

Naprawa czujnika położenia wałka rozrządu

W przeważającej większości przypadków naprawa czujnika położenia wałka rozrządu wymaga podłączenia wtyczki elektrycznej i śrub mocujących czujnik do korpusu. Po demontażu dochodzi do zamontowania nowego elementu i ponownego podłączenia instalacji elektrycznej. Nie jest to jednak koniec prac naprawczych, ponieważ po wymianie sensora na nowy niezbędne jest podłączenie skanera diagnostycznego, przy pomocy którego należy wykasować zapamiętany błąd. Warto pamiętać o tym, że czujnik położenia wałka rozrządu jest elementem nienaprawialnym, w związku z czym w wyniku jego uszkodzenia konieczna jest wymiana na nowy. Ciężko jest jednoznacznie podać cenę zakupu nowego czujnika, ponieważ jego wysokość zależna jest od producenta, modelu oraz wersji silnikowej. Najtańszy czujnik położenia wałka rozrządu można zapłacić zaledwie kilkadziesiąt złoty, niestety te najdroższe to wydatek często rzędu nawet kilkuset złotych.

czujnik położenia wału rozrządu

czujnik położenia wału rozrządu

wymiana płynu chłodniczego
Poprzedni post
Wymiana płynu chłodniczego – Dlaczego należy dbać o regularną wymianę ?
międzynarodowe prawo jazdy
Następny post
Międzynarodowe prawo jazdy – najważniejsze informacje