15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
wymiana płynu chłodniczego

Wymiana płynu chłodniczego – Dlaczego należy dbać o regularną wymianę ?

Płyn chłodniczy pełni w pojeździe bardzo istotną rolę, ponieważ to właśnie on dba o stałą temperaturę pracy silnika. W naturalny sposób wraz z upływem czasu jego parametry słabną, a co za tym idzie, konieczna jest wymiana płynu na nowy. Koszt wymiany płynu chłodniczego będzie zależny od tego, czy kierowca wykona to samodzielnie, czy uda się z tym problemem do warsztatu.

Jaki płyn chłodniczy będzie najlepszy?

Być może dziś ciężko w to uwierzyć, ale kiedyś do chłodzenia silnika stosowano zwykłą wodę. Wbrew pozorom nie było to takie złe rozwiązanie, ponieważ woda jest substancją, która doskonale odbiera duże ilości ciepła. Niestety przyczynia się też do występowania korozji, a pod wpływem działania wody i wysokiej temperatury odkłada się kamień, który przy niskich temperaturach zamarza, co również nie jest zbyt dobre dla stanu silnika. Obecnie dostępne na rynku płyny chłodnicze to mieszanka wody i alkoholu, głównie pochodzenia glikolu etylowego. Warto bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem płynu, ponieważ te najwyższej jakości są w stanie funkcjonować nawet w ekstremalnych warunkach. W tym przypadku nie warto kierować się ceną, a parametrami technicznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę wrzenia płynu chłodniczego-im jest ona wyższa, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest również temperatura zamarzania. Zgodnie z zapewnieniami specjalistów nie powinna być ona mniejsza niż – 35 ° Celsjusza. Warto kupować te płyny, które nie reagują z aluminium, a co za tym idzie, mogą być bez większych problemów mieszane z innymi płynami.

wymiana płynu chłodniczego cena

wymiana płynu chłodniczego cena

Dlaczego tak ważna jest wymiana płynu chłodniczego? Jaki jest koszt wymiany płynu chłodniczego?

Jak już wiadomo, płyn chłodzący ma chronić silnik przed przegrzaniem oraz dbać o to, by bez względu na obciążenie i warunki atmosferyczne jego temperatura została utrzymana na stałym poziomie. Naturalnym jest, że wraz z wiekiem płyn traci swoje pierwotne właściwości, dlatego też dla zachowania silnika w dobrej kondycji należy go wymieniać. Płyn chłodzący nie powinien być wymieniany rzadziej niż co 5 lat. Wbrew pozorom wymiana płynu chłodniczego wcale nie jest droga. Z dużym powodzeniem można zrobić to samodzielnie, podczas jedynym kosztem, jaki należy ponieść, jest koszt zakupu płynu oraz własny czas. W przypadku wymiany płynu chłodniczego w warsztacie do kosztu jego zakupu należy doliczyć także koszt wymiany. W zależności od indywidualnego cennika warsztatu jest to koszt około 100-200 zł.
Decydując się na wymianę płynu chłodzącego samodzielnie, należy pamiętać o tym, że prace można wykonywać wyłącznie przy zimnym silniku. Nowym płynem przyda się również pojemnik i lejek. Wymiana płynu chłodzącego jest dobrą okazją do przepłukania układu chłodzenia – to wystarczy dobry środek płuczący i woda destylowana. Z oczywistych względów przed wymianą płynu chłodniczego na nowy należy pozbyć się starego. Warto przy tym sprawdzić stan chłodnicy i gumowych węży ciśnieniowych, i w razie jakichkolwiek zauważonych i usterek natychmiastowo je naprawić.

karta pojazdu
Poprzedni post
Jak należy postąpić w przypadku zgubienia karty pojazdu?
czujnik położenia wałka rozrządu
Następny post
Co warto wiedzieć o czujniku położenia wałka rozrządu?