15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
kontrolka EPC

Czym jest kontrolka epc w samochodzie?

Samochód to bardzo skomplikowana maszyna, która składa się z wielu systemów. Oczywiście przeciętny kierowca nie może i nie musi znać się na wszystkim w swoim pojeździe, lecz z drugiej strony musi wiedzieć, kiedy dzieje się z nim coś niedobrego. Do tego właśnie służą odpowiednie kontrolki na desce rozdzielczej. Jedną z nich jest EPC kontrolka. Do czego służy i co może oznaczać jej pojawienie się?

Co to jest EPC w samochodzie?

Co to jest EPC w samochodzie?

Co to jest EPC w samochodzie?

Każdy kierowca doskonale wie, że w jego aucie znajduje się układ paliwowy, hamulcowy czy też zawieszenia. Nie można jednak zapominać o tym, że w aucie obecny jest również układ elektryczny. I za niego właśnie odpowiada kontrolka EPC, której zapalenie się zwiastuje problem z elektryką w samochodzie. Czego konkretnie może się jednak taka kontrolka dotyczyć?
Problem z układem elektrycznym może mieć swoje źródło w wielu najróżniejszych miejscach. Kontrolka EPC może zapalać się wtedy, gdy gdy dojdzie do takiej błahostki, jak przepalenie się światła stop czy też przerwania jego obwodu, lecz również może zwiastować problemy znacznie poważniejsze, takie jak kłopoty z czujnikiem położenia wałka rozrządu, ze świecami, czy też układem chłodzenia, albo z przepustnicą. Zakres problemów jest naprawdę bardzo szeroki.

kontrolka EPC

kontrolka EPC

Co należy zrobić?

Od razu pojawia się zatem pytanie, co należy zrobić w sytuacji, gdy zapali się taka kontrolka na desce rozdzielczej posiadanego samochodu. Przede wszystkim trzeba nie panikować i dokładnie obejrzeć auto. Jeśli nie wyczuwa się zmiany w jego prowadzeniu się, warto sprawdzić podstawowe sprawy, takie jak np. działanie światła stop. Jeśli jednak usterka będzie wyczuwalna, czym prędzej powinno się pojechać do warsztatu na przeprowadzenie gruntownej diagnostyki.

kontrolka epc co oznacza

kontrolka epc co oznacza

Kontrolka EPC w samochodzie – czy jest się czym martwić?

Na koniec pozostaje kwestia tego, czy jest się w ogóle czym martwic, jeśli pojawi się na desce rozdzielczej kontrolka EPC? Kontrolka ta ma zawsze kolor żółty, czyli oznacza to, że nie trzeba po jej zapaleniu się natychmiast zatrzymywać auta. Jazdę można kontynuować, lecz z zaleceniem, aby możliwie jak najszybciej udać się do warsztatu i znaleźć źródło pojawienia się tej kontrolki. Pomimo jej obecności można jeździć dalej, lecz zaleca się czym prędzej doprowadzić do jej zniknięcia.

kontrolka epc co oznacza

kontrolka epc co oznacza

Poprzedni post
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?
dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu
Następny post
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?