15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?

Skutery to bardzo popularne jednoślady, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie korki znacznie wydłużają czas dotarcia do celu. Kto może prowadzić skuter i jakie musi mieć uprawnienia?

prawo jazdy na skuter

prawo jazdy na skuter

Od ilu lat można jeździć skuterem?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2013 r. pozwala kierować skuterem wszystkim osobom, które ukończyły 14 lat. Dodatkowo muszą być spełnione jednak jeszcze inne warunki. Przede wszystkim młody kierowca musi posiadać prawo jazdy na skuter AM, czyli wcześniej ukończyć krótkie szkolenie (10 godzin) oraz zdać egzamin.

Specjalne warunki musi spełniać także skuter. Prawo jazdy AM uprawnia do kierowania skuterem, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm sześciennych, a moc 5,44 KM. Skuter powinien mieć fabrycznie ograniczoną prędkość do 45 km/h. Takie obostrzenia mają zwiększyć bezpieczeństwo młodych kierowców jednośladów.

Skuterem mogą kierować także wszystkie osoby, które posiadają prawo jazdy wyższej kategorii, np. na motor lub samochód osobowy i nie muszą w tym celu zdobywać dodatkowych uprawnień. Jednak w przypadku utraty prawa jazdy kat. B z różnych powodów, nie można także kierować skuterem.

od ilu lat można jeździć skuterem

od ilu lat można jeździć skuterem

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?

Tak i nie. Zależy w którym roku prowadzący skuterd się urodził.  Osoby które urodziły się przed 1995r nie muszą mieć prawa jazdy natomiast osoby urodzone po 1995 powinny posiać prawo jazdy AM.

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?

Kiedy nie trzeba posiadać prawa jazdy AM

Jazda skuterem bez prawa jazdy jest zgodna z prawem w przypadku osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 r., to osoby, które w momencie wejścia nowelizacji w życie, miały ukończone 18 lat. W ich wypadku jedynym dokumentem, który muszą posiadać przy sobie, jest dowód osobisty. Ograniczenia dotyczące skutera są takie same, jak w przypadku kategorii AM.

Jazda skuterem bez prawa jazdy jest zgodna z prawem w przypadku osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 r

Kierowanie skuterami lub motocyklami do pojemności 125 cm sześciennych uprawnia prawo jazdy kat. B posiadane przynajmniej przez 3 lata. W przypadku większych i cięższych motorów konieczne jest uzyskanie prawa jazdy jednej z kategorii A.

Jazda skuterem sprawia wiele przyjemności, ale trzeba przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Skuter musi być zarejestrowany i ubezpieczony. Zawsze musi być sprawny technicznie (zwłaszcza hamulce) oraz wyposażony w lusterka. Kierowca musi posiadać kask na głowie.

co grozi za jazdę skuterem bez prawa jazdy ?

Za prowadzenie pojazdu lekkiego bez prawa jazdy AM grozi mandat w wysokości 200zł. W przypadku gdy zostanie zatrzymana osoba niepełnoletnia ukarany zostać też może mandatem karnym właściciel pojazdu ( mandat 300zł) .

co grozi za jazdę skuterem bez prawa jazdy ?

co grozi za jazdę skuterem bez prawa jazdy ?

odma olejowa
Poprzedni post
Czym jest odma olejowa i jakie są objawy zapchanej odmy olejowej?
kontrolka EPC
Następny post
Czym jest kontrolka epc w samochodzie?