15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Glinkowanie lakieru

Co to jest i na czym polega glinkowanie lakieru ?

Glinkowanie lakieru jest jednym z etapów oczyszczania karoserii. Glinka polerska pomoże w uzyskaniu gładkiego oraz lśniącego lakieru, lecz nie tak, jak wyobrażają to sobie miłośnicy motoryzacji. Przykładów błędnego użycia glinek jest tak dużo, że warto wyjaśnić, na czym właściwie polega tego typu zabieg.

Glinkowanie samochodu – czym jest?

Glinka do oczyszczania lakieru to elastyczna masa, która zrobiona jest z polibutenu. Jest podobna nieco do modeliny i podobnie jak ona, zmiękcza się także pod wpływem ciepła. Glinki oferowane przez producentów kupić można w postaci małych bloków, które starczają do kilkukrotnego oczyszczania lakieru. Wystarczy jedynie oderwać kawałek glinki, a następnie uformować z niego okrągły placek i przystąpić do pracy pielęgnacyjnej. Jeśli zużyje się fragment glinki, to nie nada się ona do ponownego zastosowania.

Glinka lakiernicza nie jest pastą polerską!

Bardzo popularnym błędem podczas glinkowania auta jest przede wszystkim użycie glinki tak jak pada polerskiego. Glinka nie jest przeznaczona do usuwania rysek z lakieru, zarówno tych głębszych, jak i drobniejszych zarysowań. Wręcz przeciwnie – glinka sama w sobie posiada cząsteczki ścierne mogące pogłębiać uszkodzenie lakieru. Jeżeli chce się uzyskać idealnie gładką powierzchnię to trzeba przede wszystkim wykonać kilkuetapową korektę lakieru stosując specjalne maszyny polerskie, pady czy pasty polerskie – glinka ich skutecznie nie zastąpi.

Po co wykonuje się glinkowanie lakieru?

Po co wykonuje się glinkowanie lakieru?

Po co wykonuje się glinkowanie lakieru?

Mimo tego, że lakier samochodowy sprawia wrażenie, że jest gładki i twardy, to posiada również wiele zanieczyszczeń. Standardowe zabrudzenia drogowe takie jak kurz bądź piasek można zmyć za pomocą zwykłego szamponu samochodowego. Glinka do lakieru ma przede wszystkim usunąć mikroskopijne zabrudzenia. Glinkowanie karoserii jest jednym z etapów dekontaminacji, czyli dokładnego czyszczenia lakieru. Tego typu zabieg przeprowadza się po oczyszczeniu chemicznym, do którego stosuje się takie środki jak: dejronizer, tar & glue remover czy płyn do usuwania odpadów.

Co można oczyścić przy pomocy glinki?

Najczęściej przy pomocy glinki czyści się lakier. Używając ten środek można wyczyścić także inne elementy pojazdu – świetnie sprawdzi się do usunięcia trudnych wżerów na szybie lub na felgach samochodowych.

Poprzedni post
Jak najlepiej sprawdzić czy dany samochód nie jest kradziony?
czy można założyć opony o większym profilu
Następny post
Czy można założyć opony o większym profilu ?