15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
odpowietrzanie hamulców

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodzie?

Układ hamulcowy może działać nieprawidłowo z bardzo różnych powodów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan tarcz i klocków. Jeżeli nie budzi on żadnych zastrzeżeń, a przy tym zbiornik wypełniony jest świeżym płynem, warto zastanowić się nad wykonaniem odpowietrzania hamulców. Jest to kolejna z czynności, które można bez większych problemów przy samochodzie wykonać samodzielnie.

Odpowietrzanie hamulców – co warto wiedzieć?

Odpowietrzanie układu hamulcowego w samochodzie jest czynnością, którą warto wykonać, nawet jeżeli teoretycznie nie jest ona niezbędna. Przede wszystkim warto wykonać to przy wymianie klocków lub szczęk. W większości samochodów bez większych problemów odpowietrzanie można wykonać samodzielnie. Jedynie w przypadku bardzo nowoczesnych i najnowszych modeli samochodów, odpowietrzenie układu hamulcowego będzie możliwe wyłącznie przy wykorzystaniu komputera sieciowego.
Zastanawiając się nad tym jak odpowietrzyć hamulce, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, skąd powietrze bierze się w układzie. Wbrew pozorom wcale nie trzeba otwierać układu hamulcowego, by się do niego przedostało. Głównym powodem, dla którego powietrze znajduje się w układzie hamulcowym, jest zbyt niski poziom płynu. Jeżeli płyn jest bardzo długo nie wymieniany, a przy tym układ hamowania rozgrzeje się przy intensywnym zastosowaniu do bardzo wysokiej temperatury, dochodzi do jego zagotowania, w efekcie czego pojawiają się pęcherze powietrza.

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodzie z ABS?

W przypadku odpowietrzania układu hamulcowego w pojeździe z ABS bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. W tym przypadku odpowietrzanie należy zacząć od pompy hamulcowej. Należy też pamiętać o tym, że zadanie się nie powiedzie, jeżeli w czasie wykonywania odpowietrzania dojdzie to zbyt dużego spadku poziomu płynu w zbiorniku zasobnikowym. Zbyt niski poziom płynu doprowadzi do zasysania powietrza nie tylko do układu hamulcowego, ale również do pompy. Wówczas nie będzie możliwości dalszego prowadzenia samodzielnych prac, natomiast konieczna będzie wizyta w serwisie, która bez wątpienia do tanich nie będzie należała. Jeżeli pompa została odpowietrzona, można przejść do pracy przy lewym przednim kole. Następnie przejść kolejno do prawego przedniego koła, lewego tylnego koła oraz prawego tylnego koła. W przypadku pojazdów z ABS hamulce należy odpowietrzać poprzez wyłączenie silnika i wciśnięcie pedału hamulca do oporu. Czynność należy powtórzyć przynajmniej kilkadziesiąt razy aż do momentu wyregulowania systemu ABS. Ponadto w czasie odpowietrzania należy zachować w kilkuminutowe przerwy, aby pompa mogła się schłodzić. Aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia, nie powinna ona pracować dłużej niż 2 minuty.

jak odpowietrzyć hamulce z abs

jak odpowietrzyć hamulce z abs

Odpowietrzanie układu hamulcowego bez ABS

W przypadku samochodów bez ABS odpowietrzanie należy zacząć od koła najbardziej oddalonego od pompy hamulcowej. Warto też zwrócić uwagę na sugestie producenta dotyczące wykonywania tej czynności. Odpowietrzający układ hamulcowy zgodnie z ogólnymi zasadami należy stopniowo przechodzić przez kolejne koła, zbliżając się do pompy hamulcowej. W przypadku pojazdów, w których pompa znajduje się po lewej stronie komory silnika, odpowietrzanie należy zacząć od prawego tylnego koła. Kolejne czynności należy powtarzać przy lewym tylnym kole, prawym przednim kole oraz lewym przednim kole. Warto pamiętać o odkręceniu korka od zbiorniczka płynu hamulcowego jeszcze przed rozpoczęciem odpowietrzania. Jeżeli jest taka konieczność, należy uzupełnić poziom płynu do maksimum.

Odpowietrznik czy też jak kto woli zawór odpowietrzający, musi być odkręcony bardzo delikatnie, tak aby nie wypłynęła z niego zbyt duża ilość płynu hamulcowego. Odpowietrzający układ hamulcowy dodatkowo pomocą warto zastosować metodę pompowania hamulca. Jedna osoba mocno naciska pedał i trzyma wciśnięty, druga natomiast delikatnie odkręca odpowietrznik, wypuszczając przy tym płyn pod dużym ciśnieniem. Gdy pedał hamulca dotyka podłogi, musi zakręcić odpowietrznik. Czynność należy powtórzyć tyle razy, aż osoba pompująca hamulce wyczuje, że pracuje twardo, a przy kolejnym odkręceniu odpowietrznika nie pojawiają się żadne zmiany.

międzynarodowe prawo jazdy
Poprzedni post
Międzynarodowe prawo jazdy – najważniejsze informacje
wymiana płynu hamulcowego
Następny post
Wymiana płynu hamulcowego – jak to zrobić?