15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego – jak to zrobić?

Kontrolowanie poziomu płynu hamulcowego i jego wymiana to jedne z podstawowych działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcy. W związku z tym pojawia się pytanie, jak prawidłowo go wymienić. Odpowiedź na to i inne pytania poniżej

Co ile wymiana płynu hamulcowego jest konieczna?

Co do zasady płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata lub co 40 tysięcy kilometrów. Oczywiście może się jednak zdarzyć, że w wyniku nieszczelności układu hamulcowego efektywność spadnie znacznie szybciej i może prowadzić to do wypadku.

Inną przyczyną utraty efektywności układu może być wilgoć. Woda stanowiąca 1% w układzie, która dostała się poprzez przewody lub cylinderki hamulcowe, może obniżyć skuteczność hamowania nawet o 15%. Warto mieć na uwadze, że dostanie się wilgoci do układu, wcale nie jest rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ sam płyn jest higroskopijny

jak wymienić płyn hamulcowy

jak wymienić płyn hamulcowy

Jak wymienić płyn hamulcowy

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać to dobranie odpowiedniego płynu hamulcowego. Istotne jest, aby był to płyn tej samej klasy, co już obecny w układzie hamulcowym. Należy pamiętać, że pomimo spuszczenia starego płynu częściowo wymiesza się on z nowym. To, jakiej klasy środek należy wybrać, można sprawdzić poprzez kolor zbiorniczka wyrównawczego lub przeglądając instrukcję pojazdu.

wymiana plynu hamulcowego

wymiana plynu hamulcowego

Następnym krokiem jest postawienie auta na podstawkach lub na podnośniku, dzięki czemu będzie można ściągnąć koła. Następnie można się zabrać za odpowietrzanie układu hamulcowego. Warto mieć na uwadze, że obrana kolejność nie jest bez znaczenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można odkręcać wszystkich odpowietrzników równocześnie. Najlepiej rozpocząć od tego, który znajduje się jak najdalej od pompy hamulcowej.

W następnym kroku podłącza się wężyk do odpowietrznika i umieszcza końcówkę w przygotowanym zbiorniczku na stary płyn. Nie wolno spuszczać go na ziemię, gdyż jest on szkodliwy dla środowiska oraz może uszkodzić lakier i prowadzić do problemów skórnych. W następnym kroku druga osoba naciska pedał hamulca, a my obserwujemy barwę płynu, który zacznie wyciekać. Gdy zobaczymy napływ świeżego, jaśniejszego płynu, partner może puścić pedał hamulca i można zakręcić odpowietrznik i przejść do kolejnego z nich.

W trakcie wymiany należy też sprawdzać, jaki jest poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku. Jeżeli zaczyna go brakować, to koniecznie trzeba uzupełnić braki. W przeciwnym wypadku może dość do zapowietrzenia. Podsumowując wymiana płynu nie jest skomplikowana, ale jeżeli mamy wątpliwości co do procedury, to warto zostawić to mechanikowi samochodowemu.

odpowietrzanie hamulców
Poprzedni post
Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodzie?
Następny post
Czym jest spalanie stukowe? Dlaczego jest niebezpieczne dla pojazdu?