15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
jak odłączyć akumulator

Jak poprawnie odłączyć akumulator?

Prędzej czy później w życiu każdego kierowcy nadejdzie taka chwila, gdy będzie musiał wymienić akumulator. Bateria ta, która jest kluczowa do poprawnego działania całego samochodu, średnio co około 5-6 lat wymaga wymiany na nową. Jak się jednak okazuje, nie każdy wie, jak się to powinno robić. Ogromne znaczenie w tym wypadku ma kolejność odłączania od akumulatora klem. Dlaczego jest to tak ważne i jak się to powinno robić?

Dlaczego kolejność odłączania klem od akumulatora jest tak ważna?

Z jakiego powodu poprawna kolejność odłączania klem od akumulatora jest tak ważna? Jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo, lecz również ryzyko uszkodzenia samochodu. Mowa tu jest w końcu o baterii gromadzącej w sobie naprawdę ogromną energię. Jeśli odłączy się klemy w nieprawidłowej kolejności, najpewniej dojdzie do sypania się iskier z akumulatora, może dojść do przyspawania się klemy do styku, a w skrajnych przypadkach nawet do eksplozji baterii, co może być nawet groźne dla zdrowia i życia. Oczywiście można przy tym poważnie uszkodzić instalację elektryczną samochodu.

Jak poprawnie odłączyć akumulator

Jak poprawnie odłączyć akumulator

Jak odłączyć akumulator?

Jak zatem widać, poprawność odłączenia akumulatora jest bardzo ważna. Jak się zatem powinno to robić? Jak się okazuje, jest to o wiele prostsze, niż się może na początku wydawać.
Na samym początku warto po wyłączeniu silnika nieco odczekać, aby wystygł, dzięki czemu uniknie się ewentualnych poparzeń. Gdy silnik będzie już chłodny, należy wyłączyć wszystkie urządzenia mogące pobierać z niego energię, czyli np. oświetlenie auta lub też radio. Gdy wszystko będzie już przygotowane, można przejść do najważniejszej czynności, czyli odpinania klem. Najważniejsze w przypadku odpinania akumulatora jest to, aby pamiętać, że klema minusowa musi być zawsze rozpinana jako pierwsza. Dzięki temu rozepnie się obwód i zabezpieczy przed przypadkowym dotknięciem klemą plusową do karoserii auta, co miałoby fatalne skutki dla akumulatora i całego auta. Gdy klema minusowa zostanie odpięta, można bezpiecznie odpiąć również plusową i wyjąć odłączony akumulator z auta. Jeśli odepnie się klemy odwrotnie i przypadkowo dotknie się plusową do karoserii, najpewniej dojdzie do jej przyspawania i zniszczenia auta.

Poprzedni post
Co to jest planowanie głowicy?
ładowanie akumulatora
Następny post
Ładowanie akumulatora – Jak długo ładować akumulator prostownikiem ?