15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Co to jest planowanie głowicy?

Głowica jest górną częścią jednostki napędowej zbudowanej z systemu rozrządu. Zamyka ona komorę spalania i jest dokładnie dopasowana do bloku za pomocą uszczelki.
Głowica mieści w sobie świece zapłonowe lub wtryskiwacze oraz przewody ssące i wydechowe, a także przestrzeń w której znajduje się ciecz chłodząca.

planowanie głowicy

planowanie głowicy

Co to jest planowanie głowicy i jak przebiega?

Planowanie głowicy to wyrównanie powierzchni pomiędzy głowicą silnika a jego blokiem. Do przeprowadzenia tego procesu używa się frezarki lub szlifierki magnetycznej. Planowanie głowicy musi być zrobione dokładnie precyzyjnie aby nie doszło do rozszczelnienia i wycieku płynu chłodniczego.
Po demontażu głowicy oraz uszczelki na powierzchni stykowej pozostają niedoskonałości i odkształcenia, które należy wyrównać. Aby silnik pracował tak jak powinien należy wyszlifować głowice by uniknąć dostania się płynu chłodniczego płynącego w wężykach do oleju napędowego.
Podczas planowania głowicy jest ona dokładnie oczyszczona i szlifowana przy użyciu maszyny do obróbki metali jaką jest frezarka lub szlifierka magnetyczna. Odpowiednia warstwa materiału zostaje zdjęta po uprzednim wykonaniu pomiarów.

Kiedy należy przeprowadzić planowanie głowicy?

Planowanie głowicy wykonywane jest najczęściej podczas wymiany uszczelki pomiędzy bokiem a głowicą. Przeprowadzenie wymiany uszczelki jest konieczne kiedy zauważymy ubywanie płynu chłodniczego.
W niektórych przypadkach planowanie głowicy robione jest podczas generalnego remontu jednostki napędowej aby zwiększyć jej moc poprzez zeszlifowanie większej warstwy materiału z głowicy.

planowanie głowicy - Koszt i cena

planowanie głowicy cena

Cena – Ile kosztuje planowanie głowicy?

W specjalistycznych warsztatach koszt planowania głowicy czterocylindrowego silnika waha się od 100 do 150 zł. Cena planowania głowicy zależna jest od stanu jej powierzchni.
W silnikach 5 lub 6 cylindrowych cena ta może wzrosnąć, a w przypadku silników 2,3 cylindrowych zmaleć.
Cena planowania głowicy zależna jest również bezpośrednio od warsztatu oraz miasta w jakim się on znajduje.
Jeżeli posiadamy w domu niezbędne narzędzia do wykonania planowania głowicy i potrafimy to zrobić możemy wykonać ten proces samodzielnie przydomowym garażu.

Nissan Qashqai II 1.3 , 140KM 2019rok
Poprzedni post
Nissan Qashqai II 1.3 , 140KM z 2019 roku – Auto Test
jak odłączyć akumulator
Następny post
Jak poprawnie odłączyć akumulator?