15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jak zezłomować auto ? – Wymagane dokumenty i procedura

Wedle prawa panującego w naszym kraju, jesteśmy zobowiązani do ubezpieczenia każdego pojazdu, który posiadamy niezależnie od jego stanu czy użytkowania. Jednym ze sposobów na pozbycie się konieczności płacenia składek OC, o ile auto nie nadaje się do sprzedaży, jest jego zezłomowanie.

złomowanie aut

złomowanie aut

Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

W celu zezłomowania samochodu musimy znaleźć stację demontażu pojazdu, która otrzymała od wójta upoważnienie do wydawania zaświadczeń o kasacji pojazdu. Ten dokument jest niezbędny do wyrejestrowania samochodu, więc należy unikać nieautoryzowanych stacji.

Na miejscu, przed złomowaniem pojazdu, zostaniemy poproszeni o zbiór dokumentów, takich jak: dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, lub zaświadczenie z urzędu komunikacji, jeśli nie mamy dostępu do innych dokumentów, bo np. zginęły.

złomowanie auta dokumenty

Aby zezłomować samochód powinniśmy posiadać takie dokumenty jak dowód rejestracyjny auta czy też kartę pojazdu.

Jak zezłomować auto?

Jeśli nasze auto faktycznie nie nadaje się do jazdy i sprzedaży, np. po poważnej stłuczce, czy innym niefortunnym wypadku, to jedynym sposobem jest jego zezłomowanie. Na szczęście okazuje się, że zezłomowanie jest zwykle darmowe, a jeśli dostarczymy pojazd we własnym zakresie, to możemy zarobić nawet kilkaset złotych (400-800 zł). Tak więc musimy jedynie dostarczyć pojazd do wybranej stacji demontażu, przedstawić wszystkie potrzebne dokumenty i na tym kończy się cały proces złomowania.

Złomowanie aut – o czym warto pamiętać?

Firmy zajmujące się demontażem samochodów rozbierają samochód na części, które potem sprzedają. Jednak warto pamiętać, że niemal każdy, nawet mocno skasowany samochód, nadal zawiera w sobie części, które przed kasacją i oddaniem do stacji demontażu warto sprzedać samodzielnie. Jeśli nie znamy się na samochodach, to warto poprosić znajomego mechanika o pomoc w tym procesie, ponieważ możemy potencjalnie zarobić kilkaset złotych, a stacja demontażu i tak przyjmie każdy pojazd, więc tym nie musimy się przejmować.

Po wizycie w stacji demontażu należy udać się do urzędu, do działu komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu, żeby zakończyć cały proces. Może się jednak zdarzyć, że do urzędu będziemy musieli udać się już wcześniej, jeśli, np. pojazd, który chcemy zezłomować, jest niekompletny. W takim wypadku przed zezłomowaniem będziemy musieli otrzymać dodatkowe pozwolenie. Ostatnią sytuacją, o której warto pamiętać, jest ta, jeśli samochód zezłomowaliśmy za granicą. W takiej sytuacji do zbioru dokumentów o zezłomowaniu pojazdu należy dołączyć tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego.

jak przechowywać opony
Poprzedni post
Jak poprawnie przechowywać opony ?
Budowa sprzęgła
Następny post
Jak działa sprzęgło w samochodzie? Budowa sprzęgła