15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Budowa sprzęgła

Jak działa sprzęgło w samochodzie? Budowa sprzęgła

Pomimo tego, że wielu kierowców jeździ samochodem od wielu lat, to jednak sprzęgło stanowi dla nich spore wyzwanie i dużą niewiadomą. Często wręcz część takich osób nie jest w stanie powiedzieć, jak sprzęgło działa i do czego jest ono w ogóle potrzebne w samochodzie. Warto się więc dowiedzieć takich rzeczy, aby móc korzystać z auta efektywniej i bezpieczniej.

Dlaczego sprzęgło jest potrzebne?

Zanim przejdzie się do tego, jak działa sprzęgło, najpierw trzeba sobie zdać sprawę z tego, po co ono w ogóle jest w samochodzie. Do czego zatem służy ten element?
Jak każdy doskonale wie, samochód do swojego działania musi posiadać silnik. Konstrukcja silnika jest jednak taka, że nie mógłby on albo ruszyć, albo też rozwinąć większej prędkości ze względu na swoje obroty. Z tego też powodu stosuje się skrzynię biegów, która w zależności od wybranego biegu i wielkości przełożenia, skraca lub też zwiększa obroty pochodzące z silnika. Dzięki temu można jednocześnie efektywnie i dynamicznie przyspieszyć, jak i poruszać się z większą prędkością. Sprzęgło służy do tego, aby rozłączać silnik od skrzyni w celu wrzucenia innego biegu.

Sprzęgło przekazuje moc na wał napędowy lub przekładnię. Kiedy naciśniesz pedał sprzęgła, cała moc Twojej stopy popycha koło zamachowe, które obraca biegi wewnątrz mechanizmu sprzęgła. W ten sposób możesz przyspieszać lub zwalniać, zmieniając ilość momentu obrotowego przyłożonego do obracania wału napędowego lub przekładni.

Dlaczego sprzęgło jest potrzebne?

Dlaczego sprzęgło jest potrzebne?

Jak działa sprzęgło?

Zasada działania sprzęgła jest bardzo prosta. Jeśli chce się zmienić bieg w skrzyni biegów np. żeby móc ruszyć z pierwszego biegu, niezbędne jest rozłączenie silnika od skrzyni. W tym celu trzeba nacisnąć pedał sprzęgła, który powoduje odłączenie się tarczy sprzęgła od koła zamachowego silnika. W tym momencie oba urządzenia, czyli silnik i skrzynia pracują osobno. Można więc wrzucić inny bieg, po czym odpuścić pedał sprzęgła, co doprowadzi do ponownego połączenia obu tych elementów.

Jak działa sprzęgło?

Jak działa sprzęgło?

Kiedy powinno się wymieniać sprzęgło?

Jak można się łatwo domyślić, na sprzęgło działają naprawdę ogromne siły, które dotkliwe są szczególnie wtedy, gdy rusza się samochodem. Trzeba to bowiem zrobić w taki sposób, aby przez kilka chwil sprzęgło minimalnie się ślizgało, czyli na tzw. pół sprzęgle. Jeśli przy ruszaniu puści się sprzęgło zbyt gwałtownie, silnik zostanie zdławiony i zgaśnie.
Z tego też powodu sprzęgło od czasu do czasu się zużywa i wymaga wymienienia na zupełnie nowe. Przyjmuje się, że nowoczesna budowa sprzęgła sprawia, że powinno ono być w stanie przejechać około 70 tysięcy kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki się ma styl jeżdżenia.

 

Sprzęgło to urządzenie, które łączy silnik ze skrzynią biegów. Pozwala kierowcy regulować moment obrotowy przenoszony z silnika na skrzynię biegów, a tym samym zmieniać biegi.

Sprzęgło działa poprzez sprzęganie widelca sprzęgła i koła zamachowego. Koło zamachowe jest połączone z ramieniem reakcyjnym. To ramię styka się z prętem przedłużającym, który jest połączony z wałem wejściowym skrzyni biegów. Ramię reakcyjne utrzymuje stałą prędkość wału wejściowego skrzyni biegów podczas załączania i odłączania sprzęgła od wału wyjściowego skrzyni biegów.

Wymiana sprzegła

Wymiana sprzegła

Ile kosztuje wymiana sprzęgła w samochodzie ?

To częste pytanie, które zadaje sobie wiele osób rozważających wymianę sprzęgła w samochodzie. Ale koszty wymiany sprzęgła mogą się znacznie różnić, w zależności od tego, ile zostało zużyte i jakiej części potrzebujesz.

Koszt wymiany sprzęgła różni się w zależności od marki i modelu pojazdu, lokalizacji sprzęgła i części, którą chcesz wymienić. Niektóre modele mogą mieć sprzęgła, które są tańsze niż inne, ponieważ są trwalsze lub łatwiejsze do wymiany.

Wymiana sprzęgła może również zależeć od tego, ile pracy należy wykonać i jakie części są potrzebne do wymiany – na przykład w przypadku staroświeckiej ręcznej skrzyni biegów, która wymaga więcej prac konserwacyjnych, takich jak regularna wymiana oleju lub płynów.

  • Koszt wymiany sprzęgła w samochodzie który posiada normalne sprzęgło ( nie sprzęgło dwu masowe) to koszt od 800-1800zł
  • Koszt wymiany sprzęgła w samochodzie, który posiada sprzęgło dwu masowe to koszt od 2200 – 3500zł
Poprzedni post
Jak zezłomować auto ? – Wymagane dokumenty i procedura
czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy
Następny post
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy jadąc samochodem ?