15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Czym jest klimatyzacja dwustrefowa?

Choć klimatyzacja samochodowa obecna jest w autach od kilku dekad, to jednak nie oznacza to wcale tego, że nie jest ona unowocześniana. Dobrym tego przykładem jest pojawiająca się coraz częściej wersja dwustrefowa. Czym jest klimatyzacja dwustrefowa, a także jak się powinno z niej korzystać?

czym jest klimatyzacja dwustrefowa

czym jest klimatyzacja dwustrefowa

Czym jest dwustrefowa klimatyzacja?

Każdy doskonale wie, jak działa klimatyzacja samochodowa. Ustawiając na niej określoną wartość, z otworów wentylacyjnych wydobywać się będzie powietrze o określonej temperaturze. Jest to pomysł prosty i bardzo często stosowany do dziś. Jak jednak można się łatwo domyślić, może on powodować spore problemy w sytuacji, gdy kierowca i pasażer siedzący obok czują potrzebę posiadania innej temperatury. Przykładowo kierowcy może być za zimno i będzie podnosić temperaturę wydobywającego się z klimatyzacji powietrza, natomiast pasażerowi będzie wtedy za ciepło. Jak to pogodzić?
Jak się okazuje, właśnie po to stworzona została klimatyzacja dwustrefowa, która umożliwia ustawienie dwóch niezależnych do siebie temperatur. Dzięki temu zarówno kierowca, jak i pasażer mogą ustawić odpowiednią dla siebie temperaturę i uzyskać dwie różniąca się poziomem ciepła strefy w aucie. Rozwiązuje to więc problem, który bardzo często spotykany jest podczas dłuższych podróży, gdy obie strony chcą mieć inną temperaturę powietrza.

Jak używać takiej klimatyzacji dwustrefowej?

Jak używać takiej klimatyzacji dwustrefowej?

Jak używać takiej klimatyzacji?

Jak zatem widać, klimatyzacja dwustrefowa to naprawdę rewelacyjnie urządzenie, które cieszy się ogromną popularnością. Jak się jednak okazuje, pomimo tak dużej popularności często wielu użytkowników nie wie, jak się z takiej klimatyzacji powinno korzystać, co powoduje powstanie naprawdę sporej ilości błędów.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, aby przed wejściem do rozgrzanego auta najpierw nieco przewietrzyć jego wnętrze, aby po uruchomieniu klimatyzacji sprężarka nie musiała chodzić dłuższy czas na maksymalnych obrotach. Zabezpieczy to ją przed zniszczeniem.
Drugą ważną sprawą jest to, aby nie ustawiać zbyt niskiej temperatury powietrza, ponieważ grozi to poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Przyjmuje się, że najlepiej ustawić temperaturę maksymalnie 7 stopni niższą niż temperatura powietrza na zewnątrz.
Na sam koniec warto jeszcze pamiętać, aby nie ustawić w aucie temperatur o zbyt dużym zakresie, ponieważ powodować to będzie ryzyko zbyt dużego przeciążenia klimatyzacji, a tym samym jej szybszego uszkodzenia. Przyjmuje się, że różnica pomiędzy strefami nie powinna wynosić więcej niż 4 stopnie.

Poprzedni post
ile czynnika do klimatyzacji ?
Następny post
Długoterminowy wynajem samochodu – co warto o nim wiedzieć?