15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
łącznik stabilizatora

Co trzeba wiedzieć o łączniku stabilizatora?

Jedną z najczęściej pojawiających się awarii układu zawieszenia w samochodzie, jest uszkodzony łącznik stabilizatora. Warto więc wiedzieć, czym jest dokładnie ten element, jaką odgrywa rolę w samochodzie, a przede wszystkim, jakie są objawy jego uszkodzenia oraz oczywiście koszt naprawienia. Co więc warto wiedzieć o tym elemencie?

Czym jest łącznik stabilizatora?

Jak można łatwo się domyślić, łącznik stabilizatora pełni funkcję połączeniową pomiędzy elementami zawieszenia na jednej osi. Przykładowo może on łączyć wahacz ze stabilizatorem.
Z jakiego jednak powodu stosuje się ten niewielki element? Celem jego obecności jest oczywiście poprawienie właściwości jezdnych samochodu, szczególnie na łukach drogi. Bez niego cała karoseria mogłaby się niebezpiecznie wychylać na boki, co oczywiście zużywałoby nie tylko opony, lecz również pozostałe elementy zawieszenia.

łączniki stabilizatora

łączniki stabilizatora

Łącznik stabilizatora objawy uszkodzenia

Wiele osób nie docenia tego, jak wielką pracę wykonują w ich autach łączniki stabilizatorów. Jak się bowiem okazuje, przejmują one główną siłę pochodzącą np. z nierównej nawierzchni, co powoduje, że to właśnie one jako pierwsze ulegają awarii. Jakie są jednak objawy takiego uszkodzenia łączników stabilizatora?
Zdecydowanie najczęściej występującym objawem uszkodzonego łącznika, jest stukot dochodzący z koła, przy którym taki łącznik się zużył. Często również da się wyczuć, że auto zachowuje się na drodze inaczej, niż powinno. Występuje bowiem tzw. myszkowanie podczas zakrętów, czyli niepewne prowadzenie się samochodu, co oczywiście może skutkować nawet niebezpieczeństwem wypadku.

Drążek stabilizatora

Drążek stabilizatora

Drążek stabilizatora — ile kosztuje wymiana

Jak więc widać, uszkodzony łącznik stabilizatora to nie tylko nieprzyjemne odgłosy, pogorszenie się przyjemności z jazdy, lecz również stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze. Nic więc dziwnego, że gdy tylko taka awaria się pojawi, każdy stara się ją jak najszybciej usunąć. Ile to jednak będzie kosztowało?
Na szczęście naprawienie uszkodzonego łącznika stabilizatora nie jest dużym wydatkiem. Sam łącznik to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, natomiast jego wymiana to maksymalnie do stu złotych. Jak więc widać, koszt takiej naprawy jest znikomy, więc nie ma sensu z nią zwlekać.

 

Poprzedni post
Po co wykonywana jest regulacja luzów zaworowych?
Następny post
Drgania kierownicy podczas jazdy i hamowania