15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Legalizacja butli LPG

Legalizacja butli LPG – Koszt wymiany butli i legalizacji

Właściciele samochodów z instalacją gazową LPG muszą pamiętać o okresowym przedłużaniu homologacji oraz o legalizacji butli gazowej.

Polskie przepisy dotyczące homologacji butli LPG

Legalizacja butli LPG w Polsce musi być przeprowadzana co 10 lat od momentu pierwszego montażu. Bez ważnej homologacji butli samochód nie może przejść badań technicznych, ponieważ diagnosta nie może sprawdzić, czy butla oraz jej konstrukcja nadają się do dalszego użytkowania.
Legalizacja butli jest bardzo ważna, ponieważ bez aktualnej homologacji nie wiadomo czy zawór butli nie jest uszkodzony i czy nie atakuje jej korozja doprowadzająca do rozszczelnienia się układu LPG.

homologacja butli lpg

homologacja butli lpg

Jak otrzymać ponowną legalizacje butli?

Jeżeli homologacja LPG straciła swoją ważność należy otrzymać ją ponownie. Aby zamontowana instalacja LPG w samochodzie otrzymała nową legalizację musi być ona poddana odpowiednim badaniom okresowym, w których skład wchodzą:

  • badanie powłoki zewnętrznej butli,
  • rewizja wewnętrzna,
  • badanie dotyczące wytrzymałości ciśnieniowej butli.

Gdzie można przeprowadzić legalizację butli LPG?

Zalegalizować butlę LPG można w zakładach zajmujących się montażem instalacji gazowych w pojazdach samochodowych. Zakłady te muszą mieć decyzje od Transportowego Dozoru Technicznego, która umożliwia im montaż oraz legalizację butli.
Jeżeli butla gazowa nie będzie miała śladów korozji i zawory będą szczelne może być ona ponownie zalegalizowania na kolejne lata.

legalizacja butli lpg cena

legalizacja butli lpg cena

Na jak długo legalizuje się butle LPG?

Długość na jaką legalizuje się butle uzależniona jest od jej stanu technicznego. Zdarza się aby jeden zbiornik mógł być użytkowany nawet przez 20 lat. Wszystko zależy od osoby, która przeprowadza badanie techniczne, sprawdzi ona butle pod względem konstrukcji i szczelności.
Po przeprowadzeniu badania technicznego, które uzyska pozytywny wynik butla może dostać homologacją na najbliższe 10 lat.
Jeżeli w czasie badań diagnostycznych wykryte zostaną niezgodności, wówczas butlę należy wymienić na nową.

koszt wymiany butli lpg

koszt wymiany butli lpg

Ile kosztuje legalizacja butli LPG?

Homologacja butli jest usługą płatną i jest konieczna kiedy trzeba zalegalizować butle LPG. Koszt homologacji butli zależny jest od cennika danej firmy, która będzie ją przeprowadzać, ale najczęściej waha się ona w okolicach 250 zł.
Koszt wymiany butli LPG wynosi od 500 do 550 zł. W koszt ten wchodzi cena butli w wysokości około 350 zł oraz jej montaż wynoszący 200 zł.

gdzie znaleźć numer druku prawa jazdy
Poprzedni post
Gdzie znaleźć numer prawa jazdy
Następny post
Jak założyć opony w dobrym kierunku?