15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
montaz haka w aucie

Jak wygląda montaż haka holowniczego w samochodzie i ile kosztuje?

Bardzo często zdarza się tak, że nawet pomimo ogromnej przestrzeni bagażowej w samochodzie, jest ona niewystarczająca. Konieczne jest wtedy podłączenie do samochodu osobnej przyczepki, co jest możliwe dzięki specjalnemu hakowi holowniczemu. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie wie, jak powinien przebiegać sam montaż haka holowniczego. Co więc warto o tym zagadnieniu wiedzieć?

montaz haka w aucie

montaz haka w aucie

Hak holowniczy — jak wygląda jego montaż?

Jak zatem powinien wyglądać montaz haka w aucie? Jak się okazuje, jest to dość proste zadanie, o ile oczywiście pamięta się o wszystkich wymaganych do zrealizowania czynnościach. Od czego więc trzeba zacząć?
Podstawową czynnością, o której trzeba pamiętać, jest demontaż tylnego zderzaka, a także, jeśli jest to wymagane, wyjęcie z auta tylnych lamp. Kolejnym krokiem jest odkręcenie belki zabezpieczającej, a także usunięcie znajdującej się za nią izolacji.
Po tych czynnościach ukazać się nam powinny fabryczne otwory, do których zamontowana była belka. Na ogół zestaw haka posiada identyczny, przystosowany do nich rozstaw śrub i to właśnie tam powinno się go przykręcić.

hak holowniczy

hak holowniczy

Kolejnym krokiem jest doprowadzenie do gniazda elektrycznego obecnego przy haku wiązki elektrycznej. Niezbędne jest w tym wypadku częściowe zdemontowanie poszycia bagażnika, a następnie przeciągnięcie z niego przewodu zasilającego, który poprowadzony będzie bezpośrednio z akumulatora.
Na sam koniec, gdy całość będzie już podłączona i zderzak ponownie założony, konieczne jest udanie się do stacji kontroli pojazdów w celu zdobycia zaświadczenia o poprawności montażu i spełnienia wszystkich formalności homologacyjnych.

Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Widząc powyższe prace, które trzeba wykonać, wiele osób zastanawia się nad tym, czy taki montaż można komuś zlecić i ile to będzie kosztowało. Jak się okazuje, jeśli ktoś nie czuje się na siłach i nie chce się podejmować na własną rękę montażu haka, bez większych kłopotów można to wykonać w większości warsztatów samochodowych. Czas trwania takiego montażu w warsztacie to z reguły około 2 godzin. Jak jednak wygląda kwestia ceny? Przyjmuje się, że montaż takiego haka to koszt około od 200 złotych. Oczywiście, jeśli podczas montażu wystąpią jakieś problemy, lub też posiada się hak znacznie bardziej skomplikowany, to wtedy koszt rośnie i może wynieść nawet około 700 złotych.

Koszt montażu haka samochodowego zależności od jego skomplikowania to koszt od 200-700zł w zależności od samochodu.

automatyczna skrzynia biegów oznaczenia liter l
Poprzedni post
Automatyczna skrzynia biegów – oznaczenia biegów
Ile wynosi żywotność akumulatora?
Następny post
Jaka jest żywotność akumulatora?